Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриват паметник на Георги Марков на площад "Журналист"

10 ноември 2014, 21:11 часа • 45119 прочитания

На 11 ноември на площад "Журналист" в София президентът Росен Плевнелиев ще открие паметник на писателя, журналиста и дисидента Георги Марков.

Събитието е в рамките на двудневната международна конференция под надслов "Как да се справим с миналото, гледайки в бъдещето", която е част от инициативата "25 години свободна България". С откриването на паметника ще бъдат отбелязани и 85 години от рождението на Георги Марков, предаде БГНЕС.

Паметникът се изгражда по предложение на инициативния комитет "Памет за Георги Марков". Финансирането е осигурено от американската фондация "Сейнт Джордж фондейшън" на политическия емигрант от комунистическия режим д-р Георги Лазаров, а идейният проект на паметника е на скулптора Данко Данков, съобщиха инициаторите.

Георги Марков е роден на 1 март 1929 г. в Княжево (София). През 1946 г. завършва Първа мъжка гимназия, а след това следва индустриална химия. Работи като инженер-технолог и преподавател в техникум.

През 1957 г. издава "Цезиева нощ". Скоро на бял свят се появява и романът "Победителите на Аякс" (1959) и два сборника разкази и новели (1961). През 1962 г. издава романа "Мъже", с който спечелва годишната награда на Съюза на българските писатели (СБП) и впоследствие е приет за член на СБП. Започва работа към издателство "Народна младеж". Сборниците разкази и новели "Портретът на моя двойник" (1966 г.) и "Жените на Варшава" (1968 г.) го утвърждават като един от младите талантливи писатели. Пише и редица пиеси, но повечето от тях са свалени от сцена от цензурата: "Да се провреш под дъгата", "Асансьорът", "Атентат в затворената улица", "Комунисти", "Аз бях той". Романът "Покривът" (1959) е спрян от отпечатване, тъй като описва и като факт, и като алегория срутването на покрива на цех в металургичния завод "Ленин".

Марков е един от авторите на сценария на първите серии от популярния сериал "На всеки километър", като създава образа на умния полицай Велински. По-късно обаче името му е свалено от надписите на филма и не е включено в Указа за удостояване на авторите с Димитровска награда.

През 1969 г. Георги Марков напуска страната и заминава за Италия при брат си, който живее там. След това се установява в Лондон, където започва работа като журналист в българската секция на Би Би Си (1972), а по-късно започва да сътрудничи и на радиостанциите "Дойче веле" и "Свободна Европа".

През 1972 г. Марков е изключен от СБП и осъден от българския съд задочно на 6 години и 6 месеца затвор като невъзвращенец. На 7 септември 1978 г. при разминаване с непознат мъж на моста "Ватерло" в Лондон Георги Марков усеща убождане в дясното си бедро. В следващите няколко дни здравословното му състояние рязко се влошава и писателят умира на 11 септември в лондонската болница "Сейнт Джеймс" от отравяне на кръвта. При аутопсията в бедрото му е открита миниатюрна сачма с каналчета, в която е била вкарана отрова, вероятно с рицин.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес