През 2020 г. баните в Овча купел и Банкя ще бъдат цялостно ремонтирани. Освен това, още догодина ще бъдат открити между 1 100 и 1 500 нови места в детските градини в столицата. Това заяви заместник-кметът по културата доцент доктор Тодор Чобанов в онлайн предаването „100 лица за столицата“. Той уточни, че ремонтът на банята в Банкя е вече в ход, а този, на банята в Овча купел предстои да започне в летните месеци на идната година.
6 000 000 лева са осигурени за ремонта на сградата в Банкя, като средствата са привлечени и не са от бюджета на Столична община. Банята в Овча купел, която е един от най-красивите архитектурни паметници на София, предстои да се превърне в научно-образователен център, като втория и третия етаж ще бъдат адаптирани за учебни и научни дейности. За ремонта е сформиран голям екип от експерти в областта на балнеологията и рекреацията, като са осигурени 3,3 млн. лева европейски средства.
Работи се за възстановяване на банята в „Горна баня“, която е знакова за квартала и част от неговата история. Тодор Чобанов е категоричен, че сградата трябва да запази своето предназначение на баня, каквото е и настояването на жителите на района. Там основният проблем е недостатъчният дебит и концесията, която е сключена през 90-те години с бутилираща компания. Остават още няколко години до изтичане на тази концесия и дотогава трябва да бъде намерено работещо решение за съдбата на тази баня.
Относно една от най-актуалните теми през последните дни, а именно съдбата на северното крило на Централната минерална баня в столицата, заместник-кметът посочи, че още в древен Рим термите не са били само място за хигиена, а също и за култура, търговия, срещи и обществени въпроси. Банята е била нещо като съвременния МОЛ. „В този смисъл, най-големите терми, тези на Диоклециан днес са музей на старите надписи. Банята в Атина още 50-те години е трансформирана в музей на народното гръцко изкуство.“, посочи Чобанов, аргументирайки намерението на общината северното крило на сградата да бъде превърнато в музей.
Дебитът на карстовия извор е намалял с над 30% след земетресението през 2012 г. и дори при леки сеизмични събития пътят на водата продължава да се променя. Преди няколко години мазета на съседни сгради са били наводнени с минерална вода.
Изчисленията показват, че за нормално обезпечаване на нуждите на минералната баня е необходим дебит от 25 литра за секунда. В момента той е около 12, като осем от тях отиват за свободно ползване от населението на чешмите до банята.
15 нови детски градини ще бъдат изградени до две години
В тази връзка, Тодор Чобанов заяви, че никога в историята на София не са се строили толкова много детски градини, като през последните години. "За съжаление, в първите години на ХХI век е взето грешното решение да бъдат закрити 40 детски заведения. Ако това не се беше случило, сега на практика нямаше да има недостиг на места.", посочи в предаването Чобанов. Той припомни, че за последните 10 години са изградени близо 100 обекта, а през 2019 г. предстои да се работи по нови 15. Така, по думите на заместник-кмета на София, догодина ще бъдат открити между 1 100 и 1 500 нови места в детските градини в столицата.