Откриха реставрирания Античен комплекс „Сердика” на столичното Ларго.
Преди откриването премиерът Бойко Борисов и министри от кабинета разгледаха реставрирания обект. На официалното откриването на Античен комплекс „Сердика” присъстваха министърът на културата Вежди Рашидов, вицепремиерът Томислав Дончев, премиерът Бойко Борисов, министърът на земеделието и храните Десислава Танева, министърът на туризма Николина Ангелкова, министърът на финансите Владислав Горанов, министърът на спорта Красен Кралев, министърът на околната среда и водите Ивелина Василева, министърът на отбраната Николай Ненчев, министърът на икономиката Божидар Лукарски, зам.-председателят на ПП ГЕРБ и председател на партията Цветан Цветанов, Николай Николов-директор на ПБЗН, председателят на КЕВР Иван Иванов, десетки общественици, граждани и гости на столицата, предаде Фокус.
Античният комплекс "Сердика" е уникален обект, какъвто освен Рим нито една друга европейска столица не притежава. Това каза министърът на културата Вежди Рашидов.
"Този обект го изстрадахме. Знаете, че две години работихме по проект, с който кандидатствахме в МРРБ. За щастие спечелихме проекта", обясни министърът на културата.
По думите му метрото е спряло да минава през археологията. Министър Рашидов уточни, че благодарение на дълги разговори с премиера Бойко Борисов, метрото е слязло малко по-надолу и за щастие е взето генерално решение - вместо да се зарови и закрие обектът с чакъл, да се извади историята на повърхността, за да може всички в центъра на София да се радват на един уникален обект, какъвто освен Рим нито една друга европейска столица не притежава.
"Защо беше труден обектът? Една година и половина археолози, над 100 души проучваха най-долния слой, след това подадохме оставка, около 2 години обектът бе покрит с найлони. Но слава на Бог, след като дойде вторият кабинет "Борисов" една от първите задачи беше Ларгото да завърши успешно. Успешно в смисъл да не загубим до 2015 г. над 10 млн. европейски пари", поясни министър Вежди Рашидов.
Министърът на културата благодари на всички, които да са допринесли за реализацията на обекта. "Обектът не е наш, а на всички софиянци и на хората, които ще дойдат да го видят. Да ви е честито. Тук младите хора да си правят купони, да се веселят. Хората да танцуват, да пеят песни и да пазят направеното", допълни той. "Благодаря на кметът на Столична община Йорданка Фандъкова, която през цялото време ни помагаше и съдействаше. Тя не е тук в момента, но ще бъде изключително щастлив, когато се върне от чужбина, най-официално да й предам обекта. Йорданка Фандъкова е прекрасна домакиня. София е все по-красива и зелена, явно има добър стопанин", каза още министър Вежди Рашидов.
Проектът Античен културно-комуникационен комплекс „Сердика” е финансиран с над 15 милиона лева от ОПРР на ЕС. Проектът е спечелен през 2011 г. от Министерството на културата по време на първия мандат на министър Вежди Рашидов. Сред най-големите атракции е Декуманус Максимус - главната улица на Античния град. Тя е с почти изцяло запазена автентична настилка, по която ще вървят и посетителите.
Зоната на площад „Независимост” е с площ 4 850 кв. м. В нея са експонирани разкрити археологически структури и е обърнато специално внимание на консервацията на секторите със запазени подови настилки.
Зоната под бул. „Мария Луиза” е с площ 3 150 кв. м и обхваща пространството между Централния подлез с храма „Света Петка Самарджийска“ и северния вестибюл на Метростанция ІІ-8, като включва покритото пространство под трасето на бул. „Мария Луиза“. Тази зона е с музеен характер и там има цялостна консервация на всички проучени и съхранени археологически останки.
Откритата археологическа зона между бул. „Мария Луиза” и ЦУМ е с площ около 7000 кв. м. Това е пространството между Централния подлез с храма „Света Петка Самарджийска“ и северния вестибюл на Метростанция ІІ-8, което е разделено на три площадни нива. Така се оформя големият подземен музей на открито, който показва три квартала на Антична Сердика.
Сцена за театър, концерти и други събития с място за многобройна публика е оформена точно под стъкления купол, покриващ Ларгото между Президентството и Министерския съвет. Гръб на сцената са останките от Антична Сердика. Замисълът е пространството да бъде изцяло за култура.