Повечето таксиметрови автомобили са взети под аренда. За това за водачите няма особена разлика дали машината е по-нова или по-стара.
От бранша обаче отчитат отлив на желаещи да превозват пътници. За да се справят с проблема и да пуснат всичките си коли, често фирмите наемат шофьори с малък стаж и нямат достатъчно опит. Този факт може да донесе проблеми по пътя, коментира БНР.
Някои от сегашните водачи смятат, че приета вчера промяна ще облагодетелства фирмите, които ще имат още 5 години да печелят. Други пък признават, че все още се ползват т.нар "помпи", с които се надува крайната цена. Според водачите тези уреди могат да бъдат хванати само случайно от автомобилна администрация.
Промените в Закона за автомобилните превози премахват евентуално напрежение в таксиметровия бранш, каза директорът на ИА "Автомобилна администрация" Димитър Ганев в интервю за предаването „12+3“.
Той допълни: "Определящо е техническото състояние на автомобила, а не възрастта. Даже много хора казват как ще има възрастово ограничение за таксиметровите автомобили, а няма такова за автобусите, които возят 15-20 пъти повече пътници. Техническият преглед ще бъде една от гаранциите за техническото състояние на таксиметровите автомобили. Мисля, че в момента тези прегледи са доста по-сериозни от тези, извършвани от преди 5-6 години".