За месец юни от експертите на 16-те регионални инспекции по околна среда и води са извършени 2 191 проверки на 2 022 обекта. За отстраняване на нарушения са дадени 794 предписания. Съставени са 89 актa, от които 7 са за неизпълнение на дадени предписания.
Издадени са 81 наказателни постановления на обща стойност 374 260 лв., предаде БГНЕС.
За констатирано увреждане или замърсяване на околната среда над допустимите норми и/или при неспазване на емисионните норми и ограничения са наложени 17 санкции. Постъпилите суми по наложени санкции са 553 170 лева, съобщиха от екоминистерството.
Акцент по време на юлските проверки е осъщественият контрол по изпълнение на условията в издадените комплексни разрешителни. За констатирано неизпълнение са наложени имуществени санкции на обща стойност 90 000 лв. Община Созопол е санкционирана с 50 000 лв. от РИОСВ-Бургас, а с по 10 000 лв. дружествата "Яйца и птици- Зора" АД, с. Дончево, площадка № 2 и "Метал" АД, гр. Варна от РИОСВ-Варна. Санкционирани са също ТЕЦ "Марица-3" АД - Димитровград от РИОСВ-Хасково и "Брамас – 96" АД, гр. Шумен от РИОСВ-Шумен. От РИОСВ в Пазарджик и Пловдив са съставени актове на "Свиком"АД, свинекомплекс в с. Априлци, на община Карлово за Регионалното депо за неопасни отпадъци и "Дружба Стъкларски заводи" АД, площадка Пловдив за неизпълнение на условия в комплексните разрешителни.
От РИОСВ-Перник е наложена месечна санкция в размер на 1 017 лв. на ТЕЦ "Бобов дол" ЕАД за изпускане на отпадъчни води, неотговарящи на нормата за рН. За неизградени пречиствателни съоръжения за отпадъчни води в съответствие с изискванията на Закона за водите от РИОСВ-Шумен е наложена имуществена санкция в размер на 5 000 лв. на "Свиневъдна компания" ООД, с. Радко Димитриево.
РИОСВ-Благоевград е издала наказателно постановление в размер на 60 000 лв. на "Ели Стрейдинг 2013" ЕООД, гр. Бургас за извършен незаконен трансграничен превоз на опасни и неопасни отпадъци. Община Благоевград и община Рила са санкционирани с по 30 000 лв. за неизвършени месечни отчисления по Закона за управление на отпадъците, които са за покриване на бъдещи разходи за закриване и следексплоатационна грижа за общинските депа.
Санкция от 5 000 лв. е наложена от РИОСВ-Варна на "Бляк си Рисайклинг" ООД, гр. Варна за извършване на дейности по третиране на отпадъци без разрешително. РИОСВ-Пазарджик е издала наказателно постановление на стойност 40 000 лв. на "Синсинати" ЕООД, гр. Панагюрище за изгаряне и неконтролирано управление на отпадъци с опасни и неопасни свойства, включително отпадъци от черни и цветни метали и излязло от употреба електрическо и електронно оборудване, без да притежава необходимото разрешение.
РИОСВ-Пловдив е санкционирала "Хеброс бус" ООД с 10 000 лв. за смесване на производствени и битови с опасни отпадъци, като установеното смесване не е част от технологичния процес по оползотворяване и/или обезвреждане на отпадъците. С 10 000 лв. е санкционирана община Две могили от РИОСВ-Русе за допуснато изхвърляне на отпадъци и не организиране на почистването им