Защо първата работа за младите хора е трудно начинание и как функционалната грамотност постепенно се превърна в основопалагащ показател за гражданското участие и активност?
Отговорите на тези въпроси търсят инициативни млади хора от сдружение "Синтезис", които разработиха чат-бот във "Viber" със заглавие "Born to be" ("Роден да бъдеш"). Проектът се реализира с подкрепата на програма "София - град на младите и активните" на Столична община, като целта му е да подпомогне функционалното ограмотяване, което се оказва проблем сред всички хора, независимо от тяхното образование и професионален опит.
"Проектът ще се надгражда с повече юридически аспекти. Изискват се усилия цялата информация по темата да бъде намерена и искахме да създадем място, където човек да я намери. Установихме, че тук е правилното място да го създадем. Условно секциите са дали човек си търси работа, работи активно или е решил да напусне", сподели пред БНР Калина Петрова, която е сред създателите на приложението.
Още: Министерство за младежта: Политиците заговориха за голямата промяна в дебат с младите хора
От "Синтезис" споделят още, че функционалната грамотност е неразделна част от социалното интегриране и активното гражданско участие на един съвременен човек. Тя надхвърля основните умения за четене и писане с умениeто да разбира и прилага информация в практиката – от основни социални ситуации до правителствени политики. И въпреки достъпността до всякаква информация, благодарение на дигиталната ера, оценяването на нейната достоверност е сериозно предизвикателство. Без необходимите умения за критична оценка и т.нар. „меки умения“, повечето хора често се превръщат в жертви на фалшиви новини и измамни схеми.
Именно затова чат-бота е разработен с цел да помогне на младите хора при първите им стъпки в професионалния живот, като освен това предоставя ценна информация за търсене на работа, кандидатстване, трудово законодателство, права и задължения на работното място, както и решаване на трудови конфликти.
Още: МОН: За да са функционално грамотни, децата трябва да се научат да мислят критично
"Предоставяйки насоки или конкретни отговори, чатботът улеснява процеса по ориентиране в сложната реалност. Целите са ни успоредно да надграждаме както функционалната грамотност, така и нашия чатбот, спрямо съответните нужди", споделя председателят на сдружението Дария-Лора Дачева. Желанието е организацията да направи услугата възможно най- достъпна и полезна за потребителите. Създателите на чат-бота акцентират още върху връзката между функционалната грамотност и социалната интеграция. Мисията на организацията "Синтезис" е да подкрепя младите хора, независимо от техния произход, религиозна принадлежност или социален статус, като им предоставя знания и умения, необходими за успешна интеграция в пазара на труда.
Изпробвайте чат-бота ТУК.
Още: Финансови проблеми и неуспехи в кариерата: Притесненията на младите хора у нас