Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

От БАБХ уверяват: Няма опасност за хората от заразено с птичи грип месо

05 ноември 2018, 15:19 часа • 3090 прочитания

Няма опасност за хората от заразено с птичи грип месо. Това каза директорът на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) д-р Дамян Илиев на брифинг, предаде репортер на Actualno.com.

В момента има регистрирани 22 огнища на птичи грип, сред които 5 големи ферми за кокошки и 4 ферми в задни дворове, а засегнати са 993 000 птици, които вече са унищожени.

Отсега птичият грип навлиза в своя пик и продължава до средата на май, обясниха от Ръководството на БАБХ.

Забрана за отглеждане на животни в нерегистрирани обекти е мярка която БАБХ предлага за криминализиране. Това се явява проблем за бизнеса, където мерките могат да доведат до това, че да бъдат засегнати големите ферми. "За малките ферми в селските райони е трудно да се гарантира биосигурност", добави Илиев.

"Докато не установим конкретно какво става с пробите, не можем да говорим за манипулации, коментира Илиев в отговор на протестиращите, според които пробите за вируса не са истинни", допълни още той.

Попитан как БАБХ ще отговори на изказвания на протестиращи птицевъди, които се намират в този момент пред сградата на Агенцията, че пробите с птичи грип са манипулирани, д-р Илиев отговори:

„Променяме процедурите, за да можем да дадем гаранции и на двете страни, че пробите не се манипулират. Ще направим процедурите за вземане на проби така, че нито едната, нито другата страна да може да се съмняват“.

Илиев  посочи, че всички мерки, които БАБХ взима, са такива, че да дават доверие в страните, с които България търгува, защото иначе изобщо няма да има търговия.

„Всичко трябва да е така, че подписът под един сертификат за износ трябва да буди доверие“, коментира още експертът.

"БАБХ нареди до 1 юни 2019 г. фермерите да не зареждат стопанствата си с птици, за да се овладее проблемът с птичия грип, разкри един от представителите на фермерите Борислав Спасов.

Става дума за огнища в Добрич, Пловдив, Стара Загора, Хасково и Ямбол.

Това предложение на агенцията обаче  скандализира стопаните, които протестират пред сградата, където се провеждат преговори с бранша.

Според тях това ще доведе до фалит на втория по големина отрасъл у нас.

Продължават преговорите, за да се намери компромисен вариант, в който и двете страни да бъдат удовлетворени, а категоричната рестрикция отменена.

Съпредседателят на организацията на производителите на водоплаващи птици Иван Йовчев обвини Агенцията в липса на ясни правила:

„Нито има заповед за избиване и за унищожаване на яйцата в люпилните, нито има заповед, че те могат да бъдат настанявани. Значи ние сме за контрол, за взимане на проби, но за неплащане вече от бранша. Браншът няма възможност вече да плаща тези скъпи и прескъпи проби, които се извършват на 21 дена кръвни и минимум на 7 или на 14 дена плакално-трахиални".

Заради усложняващата се епизоотична обстановка и продължаващото разпространение на заразата Агенцията въведе специална програма за засилен надзор над птицевъдните обекти.

Мерките включват засилена биосигурност в птицефермите, висока честота на лабораторен контрол, както и изискване птиците да бъдат транспортирани, само след като са предварително изследвани за наличие на вируса. Около огнищата на птичи грип се създават предпазни зони и зони за наблюдение, в които се забранява движението и търговията с птици и яйца за разплод.

По време на брифинга бе съобщено, че е регистриран нов случай на птичи грип в патешка ферма в района на Димитровград. Стана ясно още, че протестите на фермерите продължават докато скандалната според тях заповед не бъде отменена.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес