Нямаме информация за Боян Петров, защото тази година има много малко хора на Шиша Пангма. По принцип получаваме информация за него при различни изкачвания от хора по маршрута, но сега в това отношение има лош късмет. Това каза един от организаторите на експедицията до Шиша Пангма, който не видя нищо странно в това, че е намерена палатката на алпиниста ни, тъй като вероятно той е носил само най-необходимото и палатката остава в лагер 3 – преди същинската атака на върха.
Ако Боян е стигнал до лагер 1, вероятно е решил да остане там – защото там има много храна и кислород. Смятаме, че той е стигнал поне до лагер 2, където също има достатъчно храна и кислород – той е много разумен и в лошо време не би тръгнал надолу, добавиха организаторите, които уточниха, че в лагер 1 и лагер 2 няма никой друг. Планът е днес да се стигне до лагер 1, а утре – до лагер 2, уточниха специалистите, като двама шерпи са казали, че ако времето е хубаво, ще опитат да стигнат до лагер 3. Ако има възможност, ще се включат хеликоптери, но не трябва да има вятър, стана ясно от обяснението пред Нова телевизия.
Версии и шансове
Предполагам, че има сериозен проблем, след като не се е появявал няколко дни. Опасявам се, че той не е в състояние да се движи. Това заяви друг голям наш алпинист – Дойчин Василев, който наблегна на факта, че стилът на Боян Петров са скоростните качвания и слизания. Василев, който е качвал Шиша Пангма, беше категоричен, че от лагер 3 – където е намерена палатката, слизането било "разходка". Алпинистът ни уточни, че от лагер 3 до самия връх има изкачване за един ден. Дълбоко се опасявам, че той е попаднал в някаква клопка горе, добави Василев. Той каза и, че тъй като Петров е сам, няма как да си направи обезопасяване с въжета по маршрута над лагер 3, каквото е възможно в екип.
Боян бързаше да се аклиматизира на Шиша Пангма, за да се качи веднага на Еверест. Шиша Пангма беше само едно стъпало, заяви Василев.
Надежда винаги трябва да има, каза д-р Калина Сълова – единствената българка, изкачвала се на Шиша Пангма. Надявам се Боян да е под 7500 метра височина, защото нагоре условията са много тежки и кислородният глад е много голям, добави тя. Сълова разказа, че когато тя и Дойчин Василев се качвали през 1999 година, били хванати от снежна буря, но за късмет тя вилняла под тях и всъщност това помогнало много. Изкарахме една нощ, на площадка метър на два, на около 8000 метра - това е най-тежкото изпитание за Сълова по време на нейното изкачване.
Искрено се надявам, че Боян е в някой от междинните лагери и изчаква други хора да му помогнат, защото е преценил силите си, е гледната точка на Кирил Русев, началник на Българската планинска спасителна служба, който беше категоричен, че не трябва да се губи надежда и шансовете за щастлив край не са малки. Той увери, че през последните години в Хималаите са правени успешно няколко спасителни операции на различни върхове.
Никога досега не е имало чак такова забавяне да се обади, положението е сериозно. Не знам защо е оставил сателитния си телефон - може би му е дотежал, той е много обемен, сподели жената на Боян Петров - Радослава, която обаче не губи надежда всичко да завърши добре.
За Боян Петров се снима филм – от режисьорката Поли Ганчева и Красимир Андонов, като двамата вече 2 години следват алпиниста ни. Чули са се за последно на 27 април, а уговорката била да се срещнат след като Боян слезе от Шиша Пангма.