Все още в България не е започнало издаването на лични документи от поколение 2019. Изборът на изпълнител, който да въведе новата система, е блокиран с години. Така тя остаря преди да стартира използването ѝ.
Обявена през 2018 г. поръчката беше финализирана с договор в края на 2022 г. За изпълнител бе избран консорциум „Консорциум Мюлбауер Ай Ди Сървисиз ГмбХ - С&Т“ между немската компания „Мюлбауер Ай Ди Сървисиз ГмбХ“ и българската "С&Т България" ЕООД (с ново име „Контрон България). Още: Новата система за издаване на лични карти и паспорти ще струва стотици милиони
И сега - какво?
На запитване от депутата на ПП-ДБ и бивш министър на електронното управление Божидар Божанов вътрешният министър Калин Стоянов е отговорил, че въвеждането в експлоатация на система за издаване на български лични документи следва да се реализира не по-късно от 19 месеца след сключване на договора със спечелилия участник, който изтича през месец август 2024 г. Още: Личните карти от поколение 2019 остаряха още преди да ги пуснат
Пояснил е, че МВР предприема нормативно допустими действия за договаряне с изпълнителя за предсрочно издаване на лична карта с електронен носител на информация и това е приоритетна цел за 2024 г. Още: За личните документи: При договор за 250 млн. лева подписваме друг - от 44,6 млн. лева и Обществена поръчка на МВР за 286 млн. лева е стопирана
Той обяснява, че подписването на договора е забавено поради обжалване от участниците в обществената поръчка, както и заради отправеното от Върховния административен съд преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз. Още: Издаването на нови лични документи в България стигна до Европейския съд
На въпрос колко е натрупаното забавяне спрямо първоначално заложения график в проекта, министърът е отговорил, че изпълнителят работи паралелно по всички дейности, като изпълнението на част от тях е приключило.
Като причина за забавеното построяване на новата сграда за централизирано издаване на лични документи министърът е посочил, че при проучванията на бъдещата строителна площадка са установени преминаваща напречно през обекта ВиК-тръби, които не са били отразени в кадастралната карта. Водопроводът, канализацията и част от електропреносната мрежа ще трябва да бъдат изместени.
„Предвид изложените факти и обстоятелства, натрупаното към момента забавяне ще бъде компенсирано в рамките на строителния процес, като към настоящия момент за изместването на наличните площадкови водопроводни и канализационни мрежи е изготвен и одобрен работен инвестиционен проект и на 12.04.2024 г. е подписан протокол за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво за строежи на техническата инфраструктура“, уточнява министър Стоянов.
Припомняме, че въпросната сграда ще се построи в столичния район „Младост“, на бул. „Александър Малинов“ №1. Тя ще се ползва за персонализационен център и фронт-офис. Отреденият за специалната високотехнологична производствена зона терен ще е с площ 14 400 кв. метра, а самият строеж ще е разположен върху 8880 квадрата.
В центъра са предвидени помещения за персонализация на паспорти и лични карти, лаборатория за входящ и изходящ контрол на бланки, за съхранения на празни и бракувани бланки, спесимени за всички видове документи, за проектиране и предпечатна подготовка, екранирано помещение, регистратура – явна, „секретно“ и „EU secret“, зала за обучение и още много други.
Първоначалният договор за всички дейности беше на стойност 252 950 562 лв. без ДДС. Към момента той е анексиран и увеличен на 320 859 354 лв. Изпълнителят е подписал вече и множество договори с подизпълнители за различни дейности, в това число за изместване на инженерна инфраструктура.