Поредни препоръки, този път заключителни, свързани с правата на човека в България отправи Комитетът по правата на човека на ООН. Критиките изглеждат доста познати и със сигурност на тях ще бъде обърнато "подобаващо" медийно внимание от гледна точка на плоскостта, с която се посрещат всякакви новини, свързани с Българския хелзинкски комитет (БХК).
Препоръките от комитета касаят спазването на Международния пакт за граждански и политически права. На челно място е препоръка да бъде променено законодателството, включително Закона за радио и телевизия, заради „многобройните случаи на престъпления от омраза и реч на омраза”. Комитетът конкретно посочва, че трябва през законодателството да се обърне внимание на сексуалната ориентация като мотив да се извърши престъпление или като причина да има реч на омраза.
Изрично внимание има по отношение на насилието на жени, което, по оценка на организацията, е достигнало до „тревожни размери”, като от панела на ООН посочват като стъпка в посока на успешната борба срещу този стряскащ феномен ратифицирането на Истанбулската конвенция. В тази насока е и препоръката да се обърне внимание на малолетните и непълнолетните и извършването на престъпни деяния от тях – с цел да има държавна грижа за такива проблемни деца и те да бъдат интегрирани в обществото.
Съществена част от препоръките се отнася до ромите. Една от най-важните препоръки е промяна на Закона за устройството на територията, така че да бъде урегулиран процесът на разрушаване на незаконни жилища, за да не остават хора без подсигурен дом, в случай че техният, макар и незаконен, бъде разрушен. Освен това се набляга и на полицейското насилие, като се иска в Наказателния кодекс изрично да бъде разписано що е то изтезание и да има контролен механизъм по отношение на насилие, упражнено от силовите органи. Логично, има и препоръки за борба с „наказателните нападения” в ромските квартали.
Обръща се и специално внимание на невъзможността да се признават еднополови бракове, сключени в други държави, както и на забавената реформа що се отнася до хората с увреждания.