Онкоболна осъди Министерството на здравеопазването за 80 000 евро заради отказ да финансира лечението й в Гърция. Това съобщи за Дарик д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването.
От решение на Върховния административен съд става ясно, че отказът, който заболялата е получила, е незаконосъобразен и противоречи на процедурата по отпускане на средства.
Експертът допълни, че за последната една година това е четвърти случай, в който пациенти осъждат ведомството заради подобен отказ.
След като пациентката разбрала, че е болна от тежка форма на миелоидна левкемия подала документи с молба за трансплантация на костен мозък в чужбина.
Решението за подобно лечение се издава от комисия, в случая - комисия по трансплантология, поясни д-р Кацаров. "Комисията от трансплантолози дава становище, че това заболяване не може да се лекува в България и за трансплантацията на костен мозък трябва да се даде разрешение да се направи в чужбина. Това становище обаче е мушнато в някаква папка, явно не се е харесало на служителите, и те на заседанието на комисията за лечение в чужбина поканват външен, нов експерт, който уж дава становище, че пациентката може да се лекува в България".
На базата на това становище министърът на здравеопазването издал отказа. Така пациентката била принудена да изтегли кредит и сама да заплати своята трансплантация.
Върховният административен съд обаче констатира нарушения в процедурата по издаването на отказа и го отменя като незаконосъобразен, добавя още агенция КРОСС.
От решението на съда следва, че Здравното министерство трябва да изплати разходите на пациентката, които са в порядъка на 80 000 евро.
Според д-р Кацаров обаче не е късно от ведомството да обжалват и случаят да се разгледа пред петчленен състав.
Редактор: Е. Гигова