Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Омбудсманът става фигурант с новата Конституция на ГЕРБ, предупреди Ковачева

19 август 2020, 13:00 часа • 9325 прочитания

Написаната специална глава за омбудсмана в проекта за нова Конституция на ГЕРБ, на практика отнема правомощия и изпразва от съдържание институцията. Текстовете орязват правомощията и лишават гражданите от защита - превръщат го във "фигурант". За това предупреди от ефира на БНР настоящият обществен защитник Диана Ковачева.

Досега действащият текст, който дава широк мандат на омбудсмана да се застъпва за всички права и свободи на гражданите, е заменен с текст, в който той е обикновен наблюдател на правата и свободите на гражданите, без реална възможност за действие. "За мен е необяснимо това „внимание“ към институцията на омбудсмана", коментира още Ковачева.

Ето какво се предвижда за омбудсмана проектът на ГЕРБ за нова Конституция в глава трета:

"Чл.61. (l) Народното събрание избира омбудсман с мнозинство от две трети от общия брой на народните представители за срок от пет години без право на повторно избиране.

(2) Омбудсманът следи за спазването на правата и свободите на гражданите от страна на държавните органи, органите на местно самоуправление и местна администрация, както и от страна на всяка институция, чиято функция е да предоставя публични услуги или чиито правомощия се определят от отделен закон.

(3) Омбудсманът може да се самосезира или да бъде сезиран от всеки гражданин, който смята, че неговите права са засегнати от функционирането на всяка служба или институция, посочена в ал. 2.

(4) Омбудсманът отчита своята дейност пред Народното събрание веднъж годишно.

(5) Правомощията и дейността на омбудсмана се уреждат със закона."

Отнето е правото на омбудсмана да се намесва, когато представители на частния сектор нарушават основни права и свободи – например некоректни работодатели, частни съдебни изпълнители, фирми за бързи кредити, колекторски фирми, поясни Диана Ковачева. Това правомощие следва ясни международни препоръки от ООН и ОССЕ, допълни тя.

Диана Ковачева обърна внимание на факта, че в момента институцията се ползва от най-високия възможен правозащитен статут А.

Новите текстове стесняват кръга на субектите, които могат да сезират омбудсмана – досега правозащитни организации са имали това право да сезират за нарушени права например от типа на домашно насилие или по казуси, свързани с права на хора с увреждания. „Всички те в момента са изключени от конституционния текст“, уточни Ковачева.

Въвежда се индивидуалната конституционна жалба, но гражданите не са споменати като субект, който може да сезира Конституционния съд, отбеляза още омбудсманът.

И не на последно място: За Ковачева е необяснимо и нищо не налага да бъдат преместени основните права на човека от началото на конституционните текстове, което тя определи като изключително знаково място, в самия край на проекта.

Новата конституция на ГЕРБ - очаквано с текстове, които са спорни

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес