Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Омбудсманът пита енергийното министерство ще имаме ли достатъчно газ за есенно-зимния сезон

18 юли 2022, 09:29 часа • 1093 прочитания

Омбудсманът Диана Ковачева поиска от енергийния министър в оставка Александър Николов информация за готовността на обществения доставчик да осигури необходимите количества синьо гориво за топлофикационните дружества и за крайните снабдители на природен газ през следващите месеци до края на есенно-зимния сезон 2022-2023 г. 

„С притеснение отбелязвам, че към 11.07.2022 г. няма данни за подадено от „Булгаргаз“ ЕАД заявление за утвърждаване на цени на природния газ от 01.08.2022 г. в Комисията за енергийно и водно регулиране. Загриженост буди и публично оповестената информация, че България се намира в тежка ситуация с осигуряването на природен газ за нуждите на вътрешния пазар – както за небитовите клиенти, така и за домакинствата и топлофикационните дружества. Понастоящем българското общество не разполага с обективна информация по темата“ пише омбудсманът.

Проф. Ковачева обръща внимание на факта, че според изпълнителния директор на обществения доставчик „Булгаргаз“ ЕАД, към 6 юли 2022 г. никой не знае какви ще са ценовите нива на природния газ през зимата и дали изобщо ще има газ.

„Тази информация (съобщена на заседание на Временна комисия за проверка на обстоятелствата, довели до спиране на природния газ от ООО „Газпром експорт“, и проведената процедура за избор на алтернативни доставчици от „Булгаргаз“ ЕАД) създава основателно безпокойство сред мениджърските екипи на топлофикационните дружества и техните битови клиенти, както и сред домакинствата, които разчитат на този вид гориво за топла вода и отопление“, допълва общественият защитник.

Диана Ковачева подчертава, че в случай че доставките на необходимите количества природен газ за м. август 2022 г. са осигурени с договори, не би следвало общественият доставчик да отлага внасянето на заявление за утвърждаване на цени в съответствие с изискванията на Наредба № 2/2013 г. за регулиране на цените на природния газ.

„Като обществен защитник смятам, че гарантирането на сигурността и непрекъснатостта на снабдяването с природен газ на битовите клиенти на този вид гориво и на топлофикационните дружества е от ключово значение за посрещането на основните енергийни потребности на около 1,5 млн. български граждани“, категорична е проф. Ковачева.

Пълния текст на писмото вижте тук: https://www.ombudsman.bg/news/5632

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес