От общо 17 хил. автобуса, които са преминали технически преглед през годината, под 6000 са произведени в периода преди 2006 г., когато не е имало изискване за монтиране на колани в автобусите. Това каза зам.-министърът по транспорта Ангел Попов, цитиран от пресслужбата на ведомството.
Днес той, депутатът от ресорната парламентарна комисия Станислав Иванов, изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" Бойко Рановски и експерти проведоха среща с представителите на техническите служби за проверка на изправността на превозните средства. Основна тема на дискусията бяха технологични предложения във връзка с предстоящо изменение на Закона за автомобилните превози за въвеждане на задължително изискване за оборудване на автобусите с маршрутни разписания над 30 километра с обезопасителни колани.
По думите на Попов част от автобусите технологично разполагат с възможност за оборудване с предпазни колани. След катастрофата с автобус край Своге, при която загинаха 17 души и която доведе до три министерски оставки, от Асоциацията на пострадалите при катастрофи изчислиха, че преоборудване на стар автобус с колани струва около 2 хил. лв.
По време на днешната среща лабораториите за изпитания на превозни средства предложиха да направят безплатен анализ на автобуси, които в момента са без колани, за да изготвят разчети колко време и средства ще са необходими за преоборудването.
Представителите на техническите служби бяха категорични, че поставянето на колани в автобусите може да спаси повечето потенциални жертви при пътен инцидент, като дадоха за пример шофьора на катастрофиралия край Своге автобус, който единствен в превозното средство е ползвал предпазен колан и е оцелял с минимални наранявания.