Между 500 и 600 хиляди българки трябва да бъдат обхванати в скрининг за ранно откриване на рак на гърдата, смята доцент Георги Байчев, онкохирург от Военно-медицинската академия. По думите му световният опит показва, че това би намалило смъртността от заболяването с около 20 на сто във възрастовата група между 50 и 69 години, предаде БНР.
Методите в съвременната медицина вече откриват рака на гърдата от 6 до 8 месеца преди да бъде открит с мамограф, обяснява доцент Байчев. Според него генетичните тестове са най-ефективни за фамилно обременени жени.
"Най-доброто е да ходи редовно на лекар, да следва това, което специалистите й казват. Генетичните изследвания са страшно важни, но не можем да ги изваждаме от контекста на общото ни поведение.
У нас само 1,7% от жените с рак на гърдата се диагностицират в нулев стадий и то по случаен начин, докато в Съединените щати чрез скрининг се откриват 18% от болните с нулев стадий на рака", допълни той.
При липса на национален скрининг основното си остава поведението на всяка отделна пациентка, казва още доцент Байчев.
"Също толкова важно е да спазва определен начин на хранене - диета, да ходи всяка година на гинеколог, защото има връзка между гинекологичните и заболяванията на гърдата. Много са факторите, но генетиката безспорно си има своето място в ранната превенция", заяви той.