Министерството на външните работи съобщи тази вечер на сайта на институцията, че генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова е българската номинация за генерален секретар на ООН.
Във връзка с Решение № 404 от 19 юни 2014 година на Министерския съвет, Министерството на външните работи изпрати писмо, с което номинира г-жа Ирина Георгиева Бокова за поста Генерален секретар на Организацията на Обединените нации (ООН), се казва в краткото съобщение на външното ни ведомство.
"С биографията си и натрупания опит г-жа Бокова може да бъде една от значимите кандидатури в предстоящата кампания за Генерален секретар на ООН", се казва като част от мотивацията.
Писмото е подписано от министъра на външните работи Даниел Митов днес, 9 февруари 2016 година.
Новината от външно министерство идва, след като вчера българският еврокомисар и зам.-председателят на Европейската комисия Кристалина Георгиева заяви, че ще отдаде цялото си внимание на проблемите на ЕС и на настоящите си задължения. В телефонен разговор с премиера Бойко Борисов Георгиева е потвърдила ангажиментите си в ЕК, съобщиха от правителствената пресслужба. С това Кристалина Георгиева намеква, че няма амбиции да се бори за поста генерален секретар на ООН. Тя бе спрягана от редица медии като силна потенциална кандидатура, наред с тази на Бокова.
Пред дни Бойко Борисов беше казал, че номинацията на България за генерален секретар на ООН ще стане ясна до март.
Кандидатурата на Ирина Бокова беше подкрепена от редица политици, български работодателски организации и други. Лидерът на АБВ Георги Първанов дори постави ултиматум, че ако правителството не подкрепи шефа на ЮНЕСКО, то АБВ ще оттегли подкрепата си. В международните среди се смята, че е дошло времето кандидат от Източна Европа да оглави ООН. Силна номинация от тази част на света, още повече жена, ще бъде добре поставена кандидатура, а кандидатурата на Бокова получи подкрепата и на руския представител в ООН.