България и Румъния стават пълноправни членки на Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Решението беше взето официално на днешното редовно заседание на Съветът на ЕС "Правосъдие и вътрешни работи" с единодушие. Дългоочакваното решение беше последната стъпка от успешната интеграция на двете страни към Шенгенското пространство. От 31 март тази година отпадна контрола на пътниците по въздушните и морски граници.
"Това е голяма победа за България, Румъния и цяла Европа", коментира Унгарското председателство. ОЩЕ: България и Румъния в Шенген: Австрия вдига ветото си върху пълното присъединяване
„Исторически момент е най-накрая да приветстваме България и Румъния като пълноправни членове на Шенген. Премахването на проверките по вътрешните сухопътни граници беше основен приоритет за унгарското председателство и днес ние го превърнахме в реалност. Тази стъпка ще бъде от полза не само за българските и румънските граждани, но и за ЕС като цяло“, коментира Шандор Пинтер, министър на вътрешните работи на Унгария.
Как ще минаваме границата?
От 1 януари 2025 г. българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца обаче ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той няма да е изцяло, а по подобие на контрола, който осъществяват държавите в ЕС, възстановили границите си към момента.
Служебният премиер Димитър Главчев свиква днес работна среща в Министерския съвет относно Шенген. По негово разпореждане през изминалия месец стартира процесът по реорганизация на работата по границите. Министър-председателят сформира оперативен щаб с участието на всички компетентни институции, така че от 1 януари 2025 г. страната ни да има пълна готовност за работа в Шенгенското пространство, ако в Брюксел бъде взето позитивно решение за България. Още: В очакване да станем пълноправни членове на Шенген: Главчев свиква работна среща
Още за Шенген
България бе допусната още през 2010 г. до Шенгенската информационна система, която се счита за сърцето на споразумението за свободно движение на хора и товари.
Шенгенското пространство без контрол по вътрешните си граници е едно от най-ценените от гражданите на ЕС постижения на европейската интеграция. Започнало като междуправителствен проект между пет държави членки през 1985 г. — Белгия, Германия, Люксембург, Нидерландия и Франция — то постепенно се разшири, за да се превърне в най-голямото пространство на свободно движение в света. Освен че улеснява свободното движение на хора без контрол по вътрешните граници, Шенгенското пространство е от значителна полза за европейската икономика.