Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Обърквания, особени мнения и… останаха 6-ма в надпревата за машинното гласуване

17 декември 2020, 16:02 часа • 9069 прочитания

Шест от първоначално обявените осем кандидати са поканени да подадат оферти за доставка на 9600 устройства за електронно машинно гласуване с инсталиран системен и приложен софтуер. Това сочат публикуваните от Централната избирателна комисия протоколи от работата по обществената поръчка с прогнозна стойност 43,2 млн. лв. с ДДС.

Предварителният подбор е факт и част от него са фирмите „Лекс.бг“ ЕАД, „Сиела Норма“ АД, „ЦАПК прогрес Груп“ АД, „Контракс“ АД, „Екселор Холдинг Груп“ и американската „Доминион Воутинг Системс, Инк.“, която има главна квартира и в Канада.

„Лекс.бг“ е сключило договор с холандската компания „Смартматик Интернешънъл Холдинг Б.В.“ за доставка на 9600 машини за гласуване, ведно с прилежащия софтуер, инструкции за работа и др.

„Сиела Норма“ АД също имат договор със „Смартматик Интернешънъл Холдинг Б.В.“ за доставка на машините.

С кандидатурата на „Българските машини за гласуване“ ЕООД на инж. Александър Чобанов е станало голямо объркване. Водят се две оферти, става ясно още в първоначалното обявление на ЦИК, но в крайна сметка излиза, че е била една.

Проф. д-р Иван Иванов е подал заявлението за участие от името на „Българските машини за гласуване“ като член на обединение. Договорът бил подписан на 29.11.2020 г. , от който е видно, че участници в обединението са също „АИСИСТ“ ЕООД и проф. Иванов.

В същото време „Българските машини за гласуване“ подава отделно заявление за участие в консорциум. В него по договор от  7-ми декември са заедно с „АИСИСТ“ ЕООД и „Калия Арт Продъкшън енд Ентъртейнмънт“ ЕООД, създадена през юни тази година, собственост на Камелия Маркова.

Установявайки, че към крайния срок – 23,59 часа на 7-ми декември, двама кандидати („Българските машини за гласуване“ и „АИСИСТ“) участват в две обединения, отстранява двете обединения от по-нататъшната процедура.

 

 

 

Емил Войнов – член на комисията по извършване на подбор на участниците, е подписал особено мнение. Той е гласувал против отстраняването на двете обединения с аргумент, че в ЦИК допълнително са получени документи. От тях е видно, че обединението заедно с проф. д-р Иван Иванов не е регистрирано в Булстат, както и че има споразумение за прекратяването му. Така, че то не съществува като правен субект и остава като легитимно заявлението само на другото обединение, в което са заедно с фирмата на Камелия Маркова.

Причината за отказа на повечето членове обаче да признаят кандидатурата на второто обединение е, че уточняващите документи постъпили след крайния срок за подаване на заявления за участие.

 

 

Особено мнение е подписал и Николай Николов. Според него документите трябвало да се преценят не с оглед на оттегленото заявление за участие от „Българските машини за гласуване“, защото трите документа – молбата уточнение, декларацията от И. Иванов, че няма да участва в поръчката и споразумението за прекратяване на първото обединение, имат самостоятелно значение. Според него следвало те да бъдат разгледани с оглед редовността и допустимостта на подаденото на 29.11.2010 г. заявление за участие и предвид въпроса дали съществува правният субект към датата на преценката за неговата допустимост.  

Не е помогнало и обръщението на Сдружение „Инициатива Единение“ на акад. Стефан Воденичаров, в което има призив към премиера Бойко Борисов, до председателя на парламента Цвета Караянчева и председателя на ЦИК Ивилина Алексиева, че „българските машини тип „МИР БГ 2“ са изработени главно с наши елементи и устройства, но основното им предимство е елиминиране на възможността за въздействие върху изборния процес“.

„Тяхното приложение ще гарантира пълната обективност на вота на избирателите“, сочи още акад. Воденичаров.

От „Доминион Воутинг Системс Инк.“ Пък постъпила молба да удължат срока за предоставяне на допълнителни документи и разяснения с един работен ден, тъй като експертният екип, който трябвало да ги подготви, е базиран в САЩ при часова разлика от 8 часа, освен това те трябвало и да се преведат на български. Тяхната молба е уважена.

Особено мнение е подписал и друг член на комисията по подбор – Росица Матева. Според нея „Екселор Холдинг Груп“ ЕООД не отговаря на минималните изисквания на възложителя, тъй като не е притежавал сертификат EN ISO 9001:2015, чийто обхват е „Внедряване и поддръжка на софтуер за специализирани информационни системи и търговия с IT продукти“.

„Видно е от представения сертификат, че той е издаден на 11.12.2020 г.“, е посочила Матева.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес