Сериозно притеснение за старта на 2022 година има сред кметовете - заради липсата на държавен бюджет и повишаването на цената на тока, както и на минималната работна заплата.
Пред БНР Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините, коментира, че разходите на общините за всички общински системи са се увеличили с над една трета. Това става при положение, че ще се изпълняват бюджетите от 2021 година.
"Най-трудно ще бъде да се покрият разходите за отопление и за храна в социалните заведения, докато не бъде приет държавният бюджет", каза Георгиева. Въпреки тези трудности общините не предвиждат повишение на местните данъци и такси, за да компенсират недостига на средства, увери тя.
София и Пловдив няма да увеличават такса "смет" за 2022 г. Това се предвиждат план-сметките им за сметоизвозването, депонирането и поддържането на чистотата, гласувани вече от общинските съвети. В София тя ще е 1,6 промила за жилищните имоти, а приходите, които се очакват, са 237 млн. лв. т.е. 9 млн. лв. повече от предвидените, каза председателят на комисията по финанси в Столичния общински съвет (СОС) Стефан Марков.
Зам.-кметът по екологията в Пловдив Анести Тимчев обясни, че при продължаваща пандемия няма да се натоварват гражданите и бизнеса с допълнителни разходи и затова не се предвижда повишаване на такса "смет" догодина. Въпреки че няма да има увеличения през 2022 г., община Пловдив ще задели повече средства за съдове за съхраняване на битови отпадъци. Около 200 000 лв. ще бъдат използвани за закупуване 600 броя контейнери и кофи, пише в. "Сега".
Все пак в Силистра ще има увеличение на такса смет - от 3 на 5 промила за града и 7 промила за останалите населени места в общината. За последно промяна е имало през 2005 г.