Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Община Русе не поема отговорност за смъртта на 16-годишно момиче

14 ноември 2012, 14:21 часа • 7921 прочитания

Община Русе отказа да подпише споразумение по делото, което баща заведе срещу администрацията заради лошо поддържани подлези, които косвено станаха причина за смъртта на дъщеря му.

През май 2009 година отличничката от Математическата гимназия - 16-годишната Петя, бе прегазена рано сутринта от ТИР на бул. "България", докато бърза към автобусната спирка за училище.

Русенският районен съд даде днес ход на делото, по което Пламен Митев обвинява местната управа, че не е създала необходимите условия за преминаване през подлезите на бул. "България". Според бащата и неговия адвокат в момента на инцидента хората не са имали друг избор, освен да пресичат пътното платно заради невъзможността за преминаване през подлезите. Още повече, че едното платно е било в ремонт и в другото се е извършвало двупосочно движение. Подлезът, през който би могла да пресече Петя, е бил практически неизползваем заради липса на осветление, камари с боклуци и като свърталище на проститутки.

Първото заседание преди месец бе отложено, тъй като се очакваше Общината да подпише споразумение с ищеца. Това обаче не се случи, а мотивите за отказ от страна на администрацията са, че подлезът под булеварда, недалеч от който стана инцидента, не е бил неизползваем. Твърди се също, че въпреки извършване на ремонтни дейности по международното шосе, е имало временна организация на движението и знаци, забраняващи пресичането на пътното платно, съобщи БГНЕС.

Пред съда застанаха свидетели от квартала, които описаха доста цветущо състоянието на подлезите. Единият от мъжете разказа как възрастна жена пробвала да мине оттам, но се върнала обратно с думите: "Ти си по-млад, върви да видиш секс на живо, аз се връщам".

Друг определи подлезите като "градско сметище и тоалетна, взети заедно, където има камари фекалии" и затова предпочел да прескочи предпазните мантинели, вместо да слезе в подлеза. В момента, когато е станала трагедията, ивицата с мантинелата е била обрасла с растителност и не е имало никаква видимост – както за хората, които пресичат, така и за превозните средства. Точно по тази причина нито ТИР-ът е видял Петя, нито пък тя го е съзряла навреме.

На свидетелската скамейка застана и бащата на момичето Пламен Митев. Той сподели, че от жизнерадостно семейство са се превърнали в тревожно и затворено семейство, което трепери над по-големия си син. "Станахме набожни, обикаляме църкви и манастири, за да търсим утеха", каза бащата.

Пред съда бе извикан и тогавашният управител на фирмата по чистотата Ивелин Петров. Той обясни, че след инцидента веднага районът е бил почистен. Той призна, че в подлеза е имало много боклуци, но обясни, че според договора с Общината се е чистело един път в сезона или след жалба. Сега се чисти един път седмично.

Съдът отложи делото за 17 декември, за да изслуша експерти от "Пътна инфраструктура", за да обяснят дали е имало временна организация на движението на бул. "България" по време на инцидента и каква е била тя. Целта е да се изясни дали е можело да се предотврати произшествието.

Искът, заведен от Пламен Митев, е за 10 000 лева, които той възнамерява да преведе по сметките на два от детските домове в града.

На снимката: Родителите на загиналото момиче

Редактор: Евгения Гигова

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес