Планета, на която може да има живот, обикаля в орбитата на звезда-близнак на Слънцето. Звездата е видима с просто око от Земята и е на само 12 светлинни години от нас, съобщава dailymail.co.uk. Новината бе разпространена по-рано през деня и тепърва ще предизвика сериозна дискусия, тъй като откритията на учените изглеждат многообещаващи.
Планетата е една от петте, които обикалят около Тау Цети, звезда, намираща се само на 12 светлинни години от нашата планета и почти идентична на Слънцето. Според изчисленията на астрономите планетите около Тау Цети са от два до шест пъти по-големи от Земята. Една от тях, чиято маса е пет пъти по-голяма от тази на нашата планета, „лежи” в „обитаемата зона” на звездата. Позната и като „Goldilocks zone”, това е орбитална зона, която не е нито прекалено гореща, нито прекалено студена, за да е възможно съществуването на вода в течно състояние на планетата, а оттам и живот.
Учени от Австралия, Великобритания, Чили и САЩ са откриватели на планетите, като за целта те са използвали специална високочувствителна техника, комбинираща данните от над 6000 космически изследвания на три различни телескопа.
Те са използвали метода на радиалната скорост, който търси "потреперване" в движението на звездата, причинено от гравитационното притегляне на планетата.
Тау Цети може да се види в съзвездието Кит. Подробности за откритието ще бъдат публикувани в списание Astronomy & Astrophysics.
Редактор: Пламен Георгиев