Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нужни са ни над 3 млрд. лв. за инфраструктура в периода 2020 - 2030 г.

27 март 2018, 11:23 часа • 1335 прочитания

Малко над 3 млрд. лв. ще са нужни на България за инфраструктура за периода 2020 – 2030 г. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков по време на откриването на международна конференция „Пътна безопасност. Нови технологии и добри световни и европейски практики“, която е част от календара на Българското председателство на Съвета на ЕС.

„Пътната безопасност не е казус на отделен сектор от обществото, а на цялото общество и на широк набор от институции. А подобни форуми са много важни за генерирането на добри идеи. Искаме да осигурим по-голям ресурс за бъдещото изграждане на инфраструктурата – и като по-добро изграждане на пътищата в опасни участъци, и като мерки, свързани с подобряване на еластичните огради, поставяне на знаци. През май месец започва дебатът по поставяне на новата Европейска стратегическа рамка за пътна безопасност, като нашите нужди за периода 2020 – 2030 г. са изчислени на малко над 3 млрд. лв. по съществуващи пътища и по новоизградени такива“, каза още министър Нанков и уточни, че новата стратегия ще бъде жертвите по пътищата на европейско ниво да намалеят с 50%.

Подходът, който сме предприемали през последните 30 г. с кърпежа на дупките, е практика, която трябва да бъде спряна, допълни министърът, цитиран от Фокус.

Той уточни, че България е лидер в черната статистика на Европа по жертви по пътищата.

„Факт е, че държавата в цялата си комплексност като институции и политики към пътната безопасност полага неимоверни усилия. Факт е и че по тази тема трябва да бъде ангажирано цялото ни общество – възпитание на нашите водачи, пешеходци и т.н. Но трябва да решим и проблема с недофинансирането в сектора „Пътна безопасност“ като неразделен сегмент от сектора за движение по пътищата. Разбира се, тол системата ще даде огромен ресурс, голяма част от който ще бъде насочен към безопасността по пътищата. Подходът, който сме предприемали през последните 30 г., с кърпежът на дупки например е практика, на която трябва да сложим край с оглед запазване както на нашите автомобили, така и със запазване на здравето на нашите граждани“, обясни министър Нанков.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес