Пакет от предложения за изменение на нормативната уредба ще предложи Националният статистически институт, за да се подобри методологията и качеството на регистрите за следващото преброяване на населението и жилищния фонд в България през 2021 г.
Промените ще се отнасят за етно-демографските характеристики на населението като: религия, вероизповедание и майчин език, адресната регистрация на лицата и груповите записи на домакинствата.
Това стана ясно по време на научната конференция в столичния хотел Бест Уестърн Плюс Сити Хотел с участието на над 50 експерта в областта на демографията, преподаватели във висшите училища и изследователи от научни институти. Изводът, около който те се обединиха, е, че не може да се говори за провал на Преброяване 2011 г., но, за да се подобри качеството на информацията трябва да се направят законодателни и методологични промени при подготовката на следващото преброяване на населението.
Грешките, които отчитаме, са свързани със съкратените срокове за подготовката и обработването на данните от Преброяване 2011 г., както и с някои неясни дефиниции за етническата група на лицата и груповите записи на едно домакинство, подчерта председателят на НСИ Сергей Цветарски по време на дискусията. Според него може да се мисли за прецизиране на формулировките за вероизповедание, религия и майчин език, както и за въвеждане на задължителен отговор на тези въпроси, без да се нарушават конституционните права на гражданите да се самоопределят по етнически признак.
Основното, към което ориентираме нашата работа сега, е подготовката за Преброяване 2021 г., свързана с внедряването на новите технологии, участие на минимален брой преброители и ползването на данни от административните източници в страната, заяви Цветарски.