Редакционният екип на Actualno.com представя вечерния информационен бюлетин, посветен на новинарските акценти от днешния 10 май, неделя.
ОЩЕ ЕДИН ПОЧИНАЛ С COVID-19, НОВИТЕ СЛУЧАИ СА 10
1965 са потвърдените случаи на коронавирус у нас по данни на Националния оперативен щаб, към 17 ч., днес, 10 май. През днешния ден са доказани още 10 нови случая - в областите: 3 в Разград, 2 в Благоевград, 4 в София и 1 във Видин. Лабораториите продължават да работят. 385 са лицата с потвърден COVID-19, настанени в лечебни заведения. От тях 58 са в интензивни отделения и клиники.
АНАНИЕВ: АКО ИМА МНОГО СЛУЧАИ ЗА СЕДМИЦА, ОТНОВО ЗАТЯГАМЕ МЕРКИТЕ
В рамките на седмица ако има голямо разпространение на заболяването, отново ще трябва да се затегнат мерките, каза Ананиев в отговор на въпрос какво се случва, ако, както каза премиерът Борисов, има над 100 заболели на ден. Утре в правна комисия на второ четене вече всички парламентарни групи трябва да са внесли предложенията си и най-вече критериите за затягане на мерките, каза той. Премахването на извънредното положение не премахва бонуса от 1000 лв. за медиците от първа линия, получаването му ще продължи до отпадането на противоепидемичните мерки. За месец март тези суми са получени от 2200 души, а през май ще ги получат над 3800 души, съобщи министърът.
МУТАФЧИЙСКИ: ОТВАРЯНЕТО НА ДЕТСКИТЕ ГРАДИНИ В МОМЕНТА Е ОПАСНО
Генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски заяви, че в момента е опасно детските градини да се отварят. Той е наясно, че това е ахилесовата пета, заради която много млади хора не могат да се върнат на работа, но първо ще следят какъв ще е резултатът в Германия и Дания. "За детските градини има различни практики по света и следим как се развива. Това е много ключов фактор за хората, за да отидат да работят. В момента смятам, че е опасно действие. Трябва да се изчака да се види тези мерки какви последствия имат, ще имаме и достатъчно време да видим в Дания и Германия как е. Няма как да поставим критерий като в Германия", сподели Мутафчийски пред bTV
АИКБ: ХРОНОЛОГИЯ И МАЩАБ НА ПРОВАЛА С МЯРКАТА 60/40 (38/62)
"Мярката „60/40“, която всъщност е „38/62” с всеки изминал ден доказва, че е неработеща и не отговаря на реалните предизвикателства, пред които българските компании са изправени. В таблицата по-долу може да видите нищожния ефект, който има от стартирането си до момента", пишат на страницата си от Асоциация на индустриалния капитал в България.
БЪЛГАРСКАТА ПЕТРОЛНА И ГАЗОВА АСОЦИАЦИЯ ИСКА СПЕШНА СРЕЩА С БОЙКО БОРИСОВ
Българската петролна и газова асоциация, в лицето на председателя й Живодар Терзиев, се обръщат с молба към министър-председателя Бойко Борисов за спешна среща, научи Actualno.com от свои източници. Като причина за искането им от БПГА посочват внесеният проект на закон за изменение и допълнение на Закона за здравето, който поставя бранша пред сериозни затруднения.
КНСБ: ЦЕНИТЕ НА ХРАНИТЕ СЕ ЗАДЪРЖАТ БЕЗ ПРОМЯНА
Цените на храните се задържат постоянни, показва проучване на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ. Данните се потвърждават и от статистиката на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Леко покачване в цените на основните храни от началото на месеца е установено при проучването. По-голямо впечатление прави ръстът при захарта -с 10%, рибата - с 8% и свинското месо - с 5%.
ЕКСПЕРТ: КРИТИЧНИТЕ ГЛАСОВЕ СА РЯДКОСТ В БЪЛГАРСКИТЕ МЕДИИ
„Критичността означава да се подлагат на съмнение всички твърдения, които не са потвърдени. Критиката предполага всичко, което ни се поднася като информация, да бъде подлагано на внимателна проверка, преди да го приемем на доверие. И за съжаление тази функция все по-рядко се изпълнява от българските медии поради ред причини. Едната е липсата на финансова автономия". Защо изчезна критичността в медийния и публичния дебат, коментира проф. Димитър Вацов, философ и културолог по БНР
БСП ИСКАТ 17 ЛВ. ДНЕВНО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ЗА БЕЗРАБОТИЦА И 8% ДДС ЗА ХРАНИ
ПГ на "БСП за България" внесе в деловодството на Народното събрание предложения за подобряване на законодателството, приемано във връзка с кризата от коронавируса и нейните последици. Социалистите предлагат по-отговорен подход за сегашните и бъдещи ограничителни мерки - отговорност да поеме цялото правителство, а не само министърът на здравеопазването, съобщиха от "Позитано" 20.
НАД 4 МИЛИОНА ВЕЧЕ СА ЗАРАЗЕНИТЕ С COVID-19 В СВЕТА, СМЪРТНОСТТА СЕ УВЕЛИЧАВА
Броят на заразените с коронавирус, регистрирани в световен мащаб, надхвърли четири милиона в събота, съобщи АФП въз основа на официални данни на Университета "Джонс Хопкинс". Вече са налице най-малко 4 024 737 случаи на коронавирус в 195 страни по света, а 279 313 са смъртните случаи. Този брой регистрирани случаи обаче отразява само част от реалния брой инфекции, тъй като в голям брой държави се тестват само случаи, изискващи болнично лечение. Сред тези случаи днес най-малко 1 375 854 са считани за излекувани.
ЕВРОПА НАМАЛЯВА РЕСТРИКЦИИТЕ ЗАРАДИ КОРОНАВИРУСА
Над 4 милиона са заразените с коронавирус по света. Най-засегнатите държави в Европа продължават с отхлабването на мерките, а Южна Корея въведе нови ограничения заради опасения от втора вълна на пандемията, обощава БНР. Франция отчете най-ниският брой нови смъртни случаи от началото на април и страната сега се подготвя за отхлабване на ограничителните мерки от утре. В Париж и в североизточните райони ограниченията остават, а в останалата част на Франция отварят магазини и някои училища. В Испания около половината от населението утре ще има възможност да излезе навън, а ресторантите ще бъдат отворени само за посетители на открито.