Actualno.com ви запознава с водещите новини от днешната преса.
Само за 4 месеца мащабната реконструкция на бившия партиен дом, която още не е започнала, поскъпна с близо 5 млн. лв. - от 17.5 на 22.6 млн. лв. Това става ясно от новата обществена поръчка, обявена на сайта на парламента за довършителните работи в сградата на пл. "Александър Батенберг", пише в днешния си брой в. "Сега". Процедурата бе стартирана още в края на февруари, но през юли е била прекратена, тъй като подадените оферти не са отговаряли на изискванията. Така прогнозната стойност на целия ремонт на партийния дом и зала "София" наближава 50 млн. лв.
На въпрос на "Сега" какво налага оскъпяването, от пресцентъра на НС отговориха, че са включени още дейности по ремонта и обновяването на огромната сграда. В момента в бившия партиен дом са кабинетите на депутатите, голяма част от администрацията на парламента и ЦИК.
Борисов събира кметовете на ГЕРБ на национална среща днес, съобщава вестник "24 часа". В Пазарджик поискаха оставка на областния лидер - кандидатът им не стигна дори до балотаж. Всички току-що избрани кметове на ГЕРБ ще излязат на една сцена утре, уточнява изданието.
Очаква се да се съберат над 140 кметове от цялата страна - областни и общински, както и районните кметове от София, Варна и Пловдив.
Договорите за аренда вече ще имат максимален срок, предвижда новият Закон за земеделските земи, качен за обществено обсъждане. Максималният срок става 10 години, а за земите, заети с трайни насаждения – 30 години.
Досега договорите имаха само минимален срок от 5 години, а липсата на горна граница доведе до договори, продължаващи 50 или 100 години. На практика се получава "феодализиране" на определени землища и невъзможност за упражняване на земеделска дейност на нови инвеститори или на следващи поколения наследници на арендодатели, обясняват вносителите от министерството на земеделието, пише "Труд".
Близо 40 на сто от анкетираните в България предприемачи имат намерение да назначават нови служители през следващата година. Незаети в реалния сектор са 140 000 работни места. Данните са от проучване на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) за бизнес климата през 2020 г.
Топпроблемите пред компаниите остават недостигът на персонал и работна ръка, цените на енергията и суровините. Фирмите са загрижени, че ще бъдат неспособни да се справят с нарастващото търсене на своите продукти и услуги, защото става все по-трудно да се намерят работници с необходимия профил. Затова от БТПП отново настояват за намаляване на ускоряване на процеса при наемане на работници извън Европейския съюз. Но засега внос на работна сила е основно от Украйна и Виетнам.