Винаги и в Народното събрание съм защитавал обществения интерес, и в КЕВР ще бъде така. Комисията е орган, върху който постоянно тегне съмнение, че обслужва лобистки интереси.
Това заяви в интервю пред "24 часа" новият председател на КЕВР Иван Иванов. Той добави, че първата му задача е да повиши независимостта, авторитета и капацитета на Комисията за енергийно и водно регулиране.
"Трябва да бъдат решени и спешни задачи на българската енергетика - оздравяване на НЕК, бързи стъпки към пазара, създаване на електроенергийна борса", уточни Иванов. Попитан дали ще има увеличаване на цената на тока от 1 юли, той отговори, че се надява да няма.
"Мерките, които трябва да бъдат предприети, ще доведат до реформа в българската електроенергетика. Убеден съм, че българските граждани не са виновни за тази криза в българската електроенергетика. Това, което бе направено през последната година и половина, показа, че няма икономическа логика в намаляването на цената на тока. Ще положим усилия до либерализирането на пазара цената да не расте", каза той.
"След либерализацията Комисията за енергийно и водно регулиране ще престане административно да определя цените на тока, ще регулира цените на мрежовите услуги. Това са таксите за достъп и пренос през мрежите, както и добавката "задължения към обществото", подчерта Иванов.
На въпрос как ще удържи на политическия натиск, той отговори: "С авторитета ми на човек, който винаги е заемал принципни позиции и е имал почтено поведение. Това е най-силното оръжие срещу всякакъв натиск - и политически и корпоративен. До момента никой не ми е оказвал нито политически, нито корпоративен натиск, предполагам, че ще ги респектирам с това и в бъдеще.
За мерките за оздравяване на НЕК, той заяви, че първата е да бъде изкупувана на преференциални цени единствено ел.енергията на заводските централи и на топлофикациите, която е произведена по високоефективен комбиниран начин.
Второ - да бъдат завършени преговорите с двете централи в Маришкия басейн (американските Марици - б. р.) буквално в следващите дни и седмици. Да продължат годишните часови ограничения на възобновяемите енергийни източници и да се контролира тяхното изпълнение, а не да се изкупуват по-големи количества енергия. И да се спре даването на преференциална цена на всички новопостроени ВЕИ", коментира той.
"На четвърто място - НЕК трябва да гарантира, че ще прави публични и прозрачни търгове. Към 240 млн. лв. трябва да отидат към НЕК и от продажбата на въглеродни емисии, каза още Иванов.