Едно от първите неща, които ще направи новият генерален директор на БНР, е да изиска разчетите и счетоводните книги за работна заплата, хонорари и допълнителни бонуси. Това заяви Андон Балтаков пред БНР
Той беше избран след две последователни гласувания на СЕМ с 4 гласа "за" и един "въздържал се". Така следващите 3 години БНР ще бъде управлявано от Андон Балтаков. Кой е той можете да прочетете в ТАЗИ СТАТИЯ.
От ситуационния анализ, който е направил Балтаков се оказало, че основен фактор в работата на БНР са хората, техните таланти и мотивацията им. По думите му проблемите в радиото са трупани с десетилетия, без да се решават. Затова генералният директор започва поредица от срещи с работещите.
"Не трябва да има реклама в БНР.", категоричен беше Балтаков. Според него радио пазарът е изключително тесен. Рекламният пазар не може да поеме издръжката на БНР. В същото време Българското национално радио произвежда продукция, която останалите медии не биха се заинтересовали да произвеждат. По думите му комерсиализацията на обществените медии не трябва да се допуска.
Относно проблема с финансирането новият генерален директор на БНР припомни, че законът е правен през 1998 година когато не само политическата, но и икономическата конюнктура са били съвсем различни.
"Този закон наистина трябва да се промени. Мисията, която е посочена за обществените медии, е хубаво да бъде осъвременена от гледна точка на дигиталните платформи и въобще достигането до пълната палитра на обществото.", обясни философията си Балтаков.
По думите му трябва да има предвидимост на финансовия поток в радиото, без то да бъде зависимо от решенията на финансовото министерство.
Actualno.com припомня, че в деня на избора на новият генерален директор - 22 януари, депутатите удължиха с месец и половина срока, в който Сметната палата трябва да предостави резултатите от възложения ѝ финансов одит на Българското национално радио (БНР). Окончателният доклад трябваше да бъде готов в края на януари, но се налага срокът да бъде продължен заради забавяне при получаване на информацията, свързана с решения на Управителния съвет на БНР.
Одитът на финансовото управление на БНР обхваща периода от 1 януари 2017 г. до 30 септември 2019 г., а окончателния доклад на Сметната палата трябва да бъде готов до 10 март 2020 г. Още по темата четете ТУК.
Решението за финансова проверка депутатите взеха през месец септември 2019г., а причина за това стана информацията, че обществената медия е натрупала дефицит в размер на около 4 млн. лева.
Тогава бе създадена и Временната анкетна комисия, която да провери обстоятелствата около замлъкването на програма „Хоризонт“, случило се на 13 септември, както и всички твърдения за политически натиск срещу ръководството и журналисти от медията.
Скандалът от миналата година в крайна сметка доведе и до избора на нов генерален директор на БНР, след като СЕМ прекрати предсрочно мандата на Светослав Костов.
Още за медийния скандал можете да прочетете в ТАЗИ СТАТИЯ.