Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нова заповед за коронавируса поставя въпроса - ще ни контролира ли МВР много повече?

15 октомври 2020, 08:06 часа • 11395 прочитания

Нова заповед на здравния министър Костадин Ангелов, касаеща Националната информационна система за борба с COVID-19, която осигурява централизирано управление и съхранение на информация за всички потвърдени случаи на COVID-19 и карантинирани лица и предоставя функционално обезпечение на всички компетентни институции, почна да разбунва духове в социалните мрежи.

Причината – до въпросната информационна система за борба с COVID-19 ще имат изключително широк кръг институции – РЗИ, МВР, личните лекари, болници, лаборатории, извършващи лабораторно изследване за коронавирус, общините, НОИ, НЗОК, дирекциите „Социално подпомагане”. И по-точно, този широк достъп е позволен на тези органи до регистъра на лицата, поставени под карантина и на потвърдените случаи на COVID-19, поставени в изолация в лечебно заведение за болнична помощ или в домашни условия.

Интересен факт е, че не всички от изброените горе институции имат достъп до модула за справки на база регистъра на карантинираните лица. Например, МВР нямат достъп до този модул. Всъщност достъп имат от здравно министерство, НЗОК и Националният оперативен щаб за борба с COVID-19.

Защо и МВР има достъп до регистъра на карантинираните? Обяснението се съдържа в самата заповед – служителите на Главна дирекция "Гранична полиция" към Министерство на вътрешните работи подават в реално време по автоматизиран път към регистъра данни за всички лица, които влизат на територията на Република България и подлежат на поставяне под карантина (т. 15, подточка б). А според точка 17, органите на МВР имат достъп, за да могат да изпълняват задълженията по контрол на карантинирани лица. Заради това достъп до тези данни имат и общините.

Брожението в случая е, че в системата за всеки карантиниран, независимо дали е с диагноза COVID-19 или не, влизат следните лични данни - собствено, бащино и фамилно име, пол, гражданство, възраст, единен граждански номер (личен номер на чужденец или номер на документ за самоличност), телефон за връзка, място за поставяне под карантина или изолация, начална и крайна дата на карантината или на домашната изолация). До тези данни достъп имат от МВР и общинските власти. Само че лабораториите, които въвеждат данни, вкарват в системата и данни за други параметри (съгласно Приложение 4) – за съответната проба, включително слюнка, кръв и урина. Съгласно заповедта на здравния министър обаче МВР няма достъп до базата с регистъра на карантинираните лица – само че тогава как прави справка кой карантиниран къде трябва да е, за да провери дали спазва карантината?

Още: "Пореден ръст: 819 души заразени с коронавирус за денонощие в България"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес