Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нова туристическа атракция: Тракийски кораб ще плава в яз. "Копринка"

25 август 2017, 15:34 часа • 4357 прочитания

В рамките на проекта за реконструкция на древен тракийски птицеглав боен кораб са направени 3D модел, и инженерна концепция на идейния проект. Това каза пред журналисти в Казанлък ръководителят на проекта Атанас Димитров.

Той поясни, че е намерено дървото от което ще бъде изработен корабът – изцяло от дъб, който ще бъде набавен от землището на казанлъшкото село Ръжена. Някои от елементите вероятно ще бъдат изработени от акация. В момента се търси удачно място на брега на язовир „Копринка“, където ще бъде изграден докът, на който ще бъде позиционирано киловото дърво и ще започне да се обработва. Останалите елементи на кораба ще бъдат направени на друго място.

„И както са го правили древните египтяни и гърци, в началото на следващия туристически сезон, през месеците април – май ще започне сглобяването на птицеглавия тракийски кораба на живо, като туристите ще имат възможност да наблюдават тези дейности. След това корабът ще бъде пуснат на вода", заяви Димитров.

Птицеглавият тракийски боен кораб ще бъде с дължина 18 – 19 метра, ще тежи близо 10 тона и ще гази близо 60 см. Ще има по 10 весла на борд и 2 резервни.

Изработването на древен, тракийски, боен, птицеглав кораб е съвместна идея на на Община Казанлък и студио „Енохфилм“ и е част от един по-голям проект на студиото „Археосвят – по пътя на великите – Севт“. В съвместната инициатива целта е пресъздаване в Долината на тракийските царе на умението на древните траки да използват реките за активен търговски и културен обмен, за политически и териториални завоевания, предаде Фокус.

Проектът се реализира под патронажа на ЮНЕСКО, подкрепен е от Световната мореплавателска органидзация. Предварителните очаквания са той да бъде завършен в рамките на година, като в реализацията му ще участват с набавянето на необходимите материали фирми в района на Казанлък - производители, занаятчии. В изработването му ще се включат и чуждестранни студенти и учени- археолози, като всяка една дейност от изработването на птицеглавия кораб ще бъде заснета и показана в поредицата „ Непозната земя“ на Националната телевизия.

Димитров поясни подробности около създаването на тракийския плавателен съд, който ще бъде изработен по модел на известните в световната археология птицеглави кораби, слънчеви ладии, датирани от края на 13-ти до началото на 10-ти век пр. Хр. и изобразени на прочутия барелеф от гробницата на Рамзес II в Долината на фараоните.

36 000 лв. по първоначални изчисления е необходимата сума за изработването на птицеглавия кораб, която бе гласувана от Общинския съвет в Казанлък.

Пред журналисти в Казанлък бе представен и кратък филм за подкрепа на идеята от страна на казанлъчанина Дончо Папазов – световен мореплавател, пътешественик, писател и документалист за ключовото място на Казанлък за реализацията на замисленото, за културния принос от пресъздаването на историята на човешката цивилизация от преди 3000 години и „затритите традиции от миналото“.

В Информационния център на ул.“Искра“№4 предстои да бъде подредена и малка изложба с фотоси на фрески, фрагменти от първата битка на морските народи с Рамзес III от гробницата Мединет-Хабу, Долината на царете в Египет, заснети детайли от идейния проект и инженерната реализация за реконструкцията на древния кораб.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес