Варненските ученички препиват по-често от връстниците си от силния пол, а острите алкохолни интоксикации са най-честата причина деца да попадат в клиниката по токсикология във Военноморска болница. Това показа епидемиологично изследване на сдружение „Живот без алкохол“, поръчано от общинската дирекция „Превенции“.
Според него за първите 9 месеца от тази година в Бърза помощ и клиниката са регистрирани общо 303 деца и възрастни с отравяния от алкохол. За първи път от 2009 г. насам броят на девойките до 18 г. е почти двойно по-голям от този на момчетата, като досега съотношението винаги е било обратното.
Най-малката прекалила с питиетата пациентка е била едва на 9 г. Сред фрапантните случаи са още две 13-годишни момичета и шест тийнейджърки на 14 г., смесили различни видове концентрати и бира. Макар и не така отчетливо, расте броят и на препилите до несвяст пълнолетни пациентки, като за година средната им възраст се е увеличила с 10 г. до 42 г. Това подчертава нуждата от програми за превенция, насочени към нежния пол, посочи доц. Снежа Златева, началник на клиниката по токсикология и председател на сдружението „Живот без алкохол“, пише Труд.
В доклада си тя и екипът й посочват, че младите копират от възрастните социалните модели на поведение и дават препоръка за разкриване на училища не само за родители, но и за баби и дядовци. Причината е, че 13,5 на сто от лекуваните заради алкохолни отравяния тази година са над 60 г., като най-възрастните са били мъж на преклонната възраст от 89 г. и пенсионерка на 78 г.