Нова книга, която разкрива точното рождено място на първия български възрожденец Паисий Хилендарски, беше представена днес, предава БНР. Тя е написана от археолозите проф. Николай Овчаров и Филип Петрунов.
Изданието е озаглавено „Крепостта Кокалянски Урвич и късносредновековния манастир в нея”. Според изследователите, Паисий посочва с географска точност мястото на крепостта Урвич, което означава, че то не му е непознато. Освен това Паисий пише на самоковски диалект, което потвърждава хипотезата, че първият български възрожденец е или от Самоков, или от селата край него.
В тази нова монография са представени основните резултати от проучвания, продължили десетилетия за забележителната късноантична и средновековна крепост Урвич до софийското село Кокаляне. Това е един от най-дълго проучваните обекти, който е и съвсем близо до София – само на 5 км. През последните години там са били разкрити останки от манастир от 15-17 век. Неговото изграждане е станало, след като крепостта е била превзета и разрушена от османските завоеватели в края на 14 век. Археологическите изследвания показват, че обителта съществува до края на 17-и век или самото начало на 18-и век, когато е била опожарена.
Филип Петрунов, археолог от Националния археологически институт с музей към БАН и докторант в Нов български университет, е изложил проучванията си относно предметите от ежедневието и бита на монасите от манастира, накити, закопчалки и елементи от облеклото, монети от епохата на Османската империя, битова керамика.
Проучването на крепостта Кокалянски Урвич продължава. Досега там през годините са работили още проф. Димитър Овчаров (баща на Николай Овчаров), доц. Бони Петрунова (в момента директор на Националния исторически музей) и Виолина Кирякова (уредник в Националния исторически музей и докторант в Нов български университет).