Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Недоверието в правителството е два пъти по-високо от доверието

21 октомври 2013, 11:53 часа • 31626 прочитания

Доверието в правителството е 30%, а недоверието – два пъти по-високо. Това показват данните от последното изследване на "Галъп Интернешънъл", известно като политически и икономически индекс, проведено между 3 и 10 октомври чрез пряко стандартизирано интервю по домовете сред 1013 пълнолетни българи в цялата страна.

И през месец октомври продължават ясно да личат позициите "за" и "против" правителството на Пламен Орешарски. 41% от българите искат оставка на кабинета. Също толкова подкрепят и протестите срещу него. Контрапротестите пък се ползват с одобрението на 27% от респондентите. 38% смятат, че протестите срещу правителството трябва да продължат. 22% твърдят, че биха взели лично участие в тях. Според "Гапъл" това означава, условно, повече от милион българи, пише БГНЕС.

Запитани как ще гласуват, ако изборите бяха днес - 22,3% от хората отговарят, че биха гласували за БСП, 19,2% за ГЕРБ, 6% за ДПС. За "Атака" и НФСБ биха гласували съответно 1,4% и 1,5%. Това е моментна снимка, струвам ми се че и двете формации, и "Атака", и НФСБ имат своите шансове да влязат в парламента, нека да не избързваме с прогнозите за тези партии, подчерта политологът и изпълнителен директор на "Галъп Интернешънъл" Първан Симеонов.

Според изследването потенциалът на Реформаторския блок засега остава на нива от 5 – 6%. Подобни числа се получават при сумиране на резултатите на различните партии в блока в стандартния отворен въпрос от типа "Ако изборите се проведат сега...", както и при изричен въпрос за Реформаторския блок от типа "Бихте ли гласували за". Данните за новата формация, обаче, все още са хипотетични и отразяват потенциални нива, уточняват от "Галъп Интернешънъл". Вероятно те ще подхождат в бъдещите си изследвания по-същия хипотетичен начин и с други нови политически формирования като новото движение на Николай Бареков, БАСТА и други.

Половината от привържениците на ГЕРБ смятат, че партията им трябва да се коалира с Реформаторския блок, една пета са на обратното мнение, а една трета се колебаят. При привържениците на партиите от Реформаторския блок картината изглежда противоположна. Общи действия на Реформаторския блок и ГЕРБ изглеждат по-желани при привържениците на ГЕРБ и по-нежелани при привържениците на Реформаторския блок.

Няма съществена динамика в доверието към основните личности, включително и към ръководителите на двете основни партии. Данните показват, че се потвърждава наблюдението от миналия месец за стабилизация в нивата на доверие и към Бойко Борисов, макар и при по-ниски стойности от преди. Рискът за подкрепата към Росен Плевнелиев продължава да стои. Благоприятни и през този месец изглеждат позициите и на Георги Първанов, Йорданка Фандъкова, Константин Пенчев. Ние не искаме да внушаваме, че това е някаква класация, Първан Симеонов.

Развитието на парламентарния дебат в последните седмици явно повлиява на доверието в парламента и то достига до нива от 15%, които помним по време на предишния мандат или мандата на Тройната коалиция. Трябва да се изчакат данните от ноември, за да се види дали парламентът ще продължи към нива от 10% доверие, познати назад в годините.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес