Сникум Платненкус – това е третият и последен нов биологичен вид, с който искаме да ви запознаем днес.
Новият вид е известен с уменията си да се слива с околната среда – досущ като хамелеон. Най-разпространен е в Китай, но далеч не е ограничен до азиатската държава. И става все по-неотменна част от околната среда.
Опазването на околната среда е кауза. Кауза, която трябва да следваме и да предаваме на децата си. Защото ако сами не се погрижим за природата, тя ще се погрижи рано или късно да уязви вида, който я тормози.
На 8 юни тази година в България ще се чества Националния ден на природните паркове. Освен празник, това е инициатива за опазване на едно от най-скъпите природни богатства – парковете. Шестото издание на инициативата се провежда с помощта на WWF и Globul.
В рамките на инициативата от 2007 г. досега всяка година доброволци почистват и освежават инфраструктурата на единадесетте природни парка в страната - Витоша, Рилски манастир, Златни пясъци, Врачански Балкан, Русенски Лом, Странджа, Шуменско плато, Българка, Сините камъни, Персина и Беласица.
Това налага ежегодното почистване и ремонт на инфраструктурата. За последните шест години в кампанията са се включили близо 13 000 доброволци, които са събрали над 60 тона отпадъци.
В рамките на инициативата са изградени 12 моста по пътеките в природните паркове и са поставени повече от 100 информационни табели, които обясняват правилата за правилно поведение в планината. През изминалата година в 11-те природни парка бяха изградени и нови кътове за отдих.