Навършват се 68 години от откриването на Панагюрското златно съкровище от братята Павел, Петко и Михо Дейкови, съобщи за Радио „Фокус“ – Пазарджик директорът на Историческия музей в Панагюрище доц. д-р Атанас Шопов. Той коментира, че Панагюрското златно съкровище е един от шедьоврите на тракийското изкуство.
"Състои се от девет златни съда с общо тегло 6,164 килограма. Съкровището е открито на 8 декември 1949 година на 2 км от Панагюрище. Смята се, че комплектът е част от хазната на Александър III Велики и Лизимах или от съкровищница на храм. Иван Венедиков смята, че съкровището е принадлежало на одриския владетел Севт III.
Датировката му е от края на IV и началото на III в. пр.н.е. Този набор от трапезни съдове са били използвани най-вероятно за религиозни церемонии. В стила и украсата им се съчетават тракийски и елински влияния. Подобни съдове от благороден метал са символи на социален статут и са използвани при ритуални действия на тракийските князе. Представянето на богове и герои, на глави с негроидни черти, свещени животни и митологични същества през античността има ритуална функция – те трябва да пречистят течността и да пазят участващите в ритуала", добави доц. Шопов.