Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и председателят на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Лазар Лазаров дадоха старт на изграждането на 24-километровия участък от автомагистрала "Струма" от Кресна до Сандански.
Символичната първа копка на обекта бе направена в близост до село Микрево, където ще се намира бъдещият пътен възел "Струмяни".
На церемонията присъстваха кметовете на общините Благоевград - д-р Атанас Камбитов, Сандански - Кирил Котев, Петрич - Димитър Бръчков, Банско - Георги Икономов, и Струмяни - Емил Илиев, както и народният представител от ПП ГЕРБ и областен координатор на партията Даниела отслужи Неврокопският Митрополит Серафим. Той пожела успех при изграждането на пътния участък и безаварийно шофиране, предаде Фокус.
В участъка между Кресна и Сандански ще бъдат изградени 2 пътни възела - "Струмяни" и "Сандански", и 25 големи съоръжения - мостове, селскостопански подлези, надлези, както и надлез над ж.п. линията София-Кулата.
Изграждането на автомагистрала „Струма“ е изключително важно за България, защото това е европейски транспортен коридор. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
Тя отбеляза, че автомагистрала „Струма“ е не само един от най-натоварените транспортни коридори, но и място, където за съжаление има голяма концентрация на пътнотранспортни произшествия. „На този свят християнски празник се надявам, че с Божията помощ ще започне безаварийното изграждането на поредния етап от автомагистрала „Струма“. Радвам се, че сме заедно на този ден в навечерието на Съединението. Да вървим напред и да съединим частичките от пъзела“, пожела министър Павлова.
Тя отбеляза, че автомагистрала „Струма“ е сред основните приоритети на правителството. „Това е най-важният проект, който финансираме благодарение на европейската солидарност по линия на програма „Транспорт и транспортна инфраструктура“. Тук искам да благодаря на инж. Велина Василева и на нейния екип, както и на министър Москов за подкрепата, която имаме, за да може да реализираме този проект“, допълни министър Лиляна Павлова.
За първи път в проект за строителството на автомагистрален участък е предвидено и изграждането на „Интелигентни транспортни системи”. Те включват станции за броене и управление на трафика, видео наблюдение, за измерване на теглото на превозните средства и за метеорологично наблюдение.
Новоизградената пътна инфраструктура ще повиши пътната безопасност и опазването на околната среда. Ще допринесе за развитието на икономиката на региона, за повишаване мобилността на работната сила и на конкурентоспособността на икономиката.