Над 3500 души са в листата на чакащите за настаняване в специализирани институции, 1300 от тях са хора с психични разстройства. Липсата на достатъчно центрове оставя извън услугата една трета от нуждаещите се. За настаняване в домовете за стари хора чакат малко над хиляда възрастни, предаде БНР.
След приемането на новия закон за социалните услуги, шансовете на тези хора да ползват подкрепа извън институциите значително ще нараснат.
От Социалното министерство казват, че сега няма как да се оцени реално броят на хората, които искат да ползват социални услуги, но нямат достъп, защото и съществуващите са неравномерно териториално разпределени. Затова в новия Закон за социалните услуги общините ще имат водеща роля. Министър Бисер Петков обясни: "В законопроекта се предлага създаването на социални услуги, които се финансират от държавния бюджет, да става с решение на общинския съвет, тоест това е водещо".
Общините ще изготвят национална карта и ще опишат услугите, от които се нуждае населението, ще могат да се кооперират помежду си, за да предоставят дадена услуга заедно или пък да я възлагат на неправителствени организации, които задължително ще се лицензират.
Предвидено е новият закон да влезе в действие през 2021 година, а за догодина държавата предвижда да увеличи с 15 процента средствата за издръжка на социалните услуги. 264 милиона се заделят, от тях 100 милиона за специализираните институции за настаняване. Над 44 милиона лева ще отидат в домовете за възрастни с капацитет 5 600 души. За издръжката на един настанен там държавата отделя близо 8000 лева на година. Най-скъпи на държавата като издръжка ще са хората с умствена изостаналост и психически разстройства. За всеки настанен годишно ще се заделят по около 10 хиляди лева.