Това, което очаквам да се случи с първия стълб на база на демографските трендове в страната, е единствено увеличаване в бъдеще на осигурителната тежест във всичките й форми. Това заяви пред Actualno.com и Expert.bg Николай Стойков, главен изпълнителен директор на компания за животозастраховане и пенсионно осигуряване NN България.
По думите му това се отнася както за възрастта, така и за процентът на осигурителните вноски. Според него това ще е съпътствано с по-ограничени пенсионни права, тъй като съотношението на броя бенефициенти (пенсионерите) към броя на контрибуторите (осигуряващите се лица) тепърва все още ще се влошава. "Този коефициент за България и в момента е един от най-лошите в Европа", подчерта Стойков.
"По отношение на втори и трети стълб очаквам, че тяхното значение ще нарасне, тъй като, както виждаме във всички останали страни в Европа, правителствата в по-голяма степен ограничават социалните си програми и своето директно участие, като се ориентират все повече към осигуряване на основни или социални пакети в тези програми", каза още експертът.
"В същото време те създават условия и регулации, с които лицата сами да могат да управляват останалата част от личните си финанси, като по отношение на пенсионното осигуряване към това се прибавя и богат набор от инструменти, включително и извън тристълбовия модел на осигуряване", заяви Николай Стойков.
Той коментира още, че промяната по пенсионната реформа, според която вноските за втора пенсия за родените след 1959 г. ще могат веднъж в годината да се местят между НОИ, т.е. Сребърния фонд, и частния фонд. По думите на Стойков тази промяна на практика доразвива грешката, която беше допусната в края на миналата година, и с която се променя дизайнът на тристълбовата система на пенсионно осигуряване в страната.
Какво каза още Николай Стойков за измененията по пенсионната реформа, осигуряването в частен пенсионен фонд и развитието на животозастраховането може да прочете в цялото интервю пред Expert.bg.