Депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев отправи три парламентарни въпроса към министъра на регионалното развитие Иван Иванов, касаещи инфраструктурни проекти, проблеми с тол системата и инвестиционната програма на общините. Министърът взе отношение и по въпроса с факта, че налаганите от АПИ санкции на превозвачите за незаплатени тол сегменти са незаконосъобразни и непропорционални съгласно решение на Съдът на Европейския съюз.
Забавяне на инфраструктурни проекти и последствията от него
Един от въпросите на Мирчев бе свързан с негативните последици от забавянето на инфраструктурни проекти и мерките за тяхното ускоряване през следващите години. В отговора си министър Иванов посочи, че процесът на одобрение и финансиране на проектите зависи от предложенията на общините, които могат да правят промени в рамките на определени срокове. Още: Регионалният министър разреши строителството на още 14 км от "Хемус"
Въпреки това, честите промени в приоритетите на общините водят до забавяне на проектното финансиране и анексиране на вече сключени споразумения. За да се намали административната тежест, министърът предлага промени в законодателството, които да ограничат тези промени до веднъж годишно.
Тол системата и съответствието с европейското законодателство
Друг важен въпрос, поставен от Мирчев, беше свързан с тол системата и необходимостта от реформи в нея, след като Съдът на Европейския съюз (СЕС) постанови, че сегашната система за санкциониране на шофьорите за неплатени такси не е съразмерна с принципите на европейското право.
В отговор министър Иванов съобщи, че Управителният съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ е взел решение за създаване на работна група от експерти, които да анализират необходимите промени. Работната група ще подготви предложения за синхронизиране на националното законодателство с правото на ЕС, включително реформа в начина на функциониране на електронната система за събиране на пътни такси. Още: Регионалният министър: Има още критични места, освен тунела при Кресненското дефиле (ВИДЕО)
Предизвикателства пред инвестиционната програма на общините
Третият въпрос на Мирчев засягаше инвестиционната програма на общините и възможностите за оптимизиране на процеса по финансиране на проекти. В своя отговор министърът подчерта, че към момента се очаква проектът на Закон за държавния бюджет за 2025 г., което създава неяснота относно бъдещите инвестиционни приоритети.
Същевременно, за да се подобри процесът на одобрение на общинските проекти, МРРБ предлага въвеждане на по-стриктни правила за подаване на заявления и ограничаване на честите промени в проектите, за да се избегнат допълнителни административни пречки.