Всеки един контролен орган в държавата е подложен на определен тип корупционен натиск и съществуват предпоставки за реализиране на корупционни практики. От тази гледна точка, действително контролните органи, които са концентрирали огромен брой правомощия, са рискови. Това заяви във Варна транспортният министър Ивайло Московски, предаде БГНЕС.
Той даде брифинг, след като при спецакция бе разбита престъпна група начело с шефа на „Автомобилна администрация” Цветелин Цветанов.
Междувременно в София, Специализираният наказателен съд решава дали да задържи под стража задържаните 7 души от престъпната група, създадена от длъжностни лица с цел вземане на подкупи. Освен шефа на ДАИ, задържани са още Венцислав Генов, Емил Иванов, Пламен Ангелов, Тихомир Вълчев, Цветелина Дойчинова и Иван Иванов.
По информация от специализираната прокуратура схемата с взимане на подкуп за шофьорски книжки е действала от началото на 2015 година, каза пред медиите Московски. От прокуратурата вече съобщиха че групата е действала от началото на февруари 2015 г. до 30 март тази година.
Във връзка с темата за акцията на специализираните органи към „Автомобилна администрация” и съответно задържането на изпълнителния директор заедно с хора от различни региони, веднага издадох разпореждане към ръководителя на сигурността и на главния секретар да се окаже пълно съдействие на специализираните органи, обясни още веднъж Московски. За всеки един сигнал, който се подава към министерството се образува екип и се назначава проверка като многократно тези проверки са придвижвани в последствие и към специализираните органи, каза още той.
Транспортният министър отново повтори, че не се притеснява да бъде извикан на разпит и, че ще съдейства на разследването.
От понеделник предстои комисия и министерството да се заемат с протоколите за шофьорските изпити и издадените свидетелства за управление на МПС. Става въпрос за над 500 протокола, уточни Московски и добави, че проверката ще отнеме време, за да се разбере кои книжки са били купени.