Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ се изпълни в Деня на будителите с млади будители . Деца от 9 А клас на столичното 125-то училище „Боян Пенев“ са първите носители на почетната наградата „Млад будител за 2018”, предаде БГНЕС.
Наградите връчи лично директорът на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ Красимира Александрова.
„Тази награда решихме да я посветим на нашата 140-годишнина, която ще бъде отбелязана на 10 декември. С тази награда всяка година ще отличаваме отделни личности или групи от хора, които имат определен принос и заслуги и подкрепят библиотеката. Учениците се включиха в кампанията ни „Осинови книга“ и дариха 1400 лв., с които ние реставрирахме 4 документа - Видински сборник на Софроний Врачански от 1802-а година, два екземпляра от първото печатно издание на „Царственик“, „История на България“ от 1844-а година и студията на проф. Иван Шишманов - посвещение на Марин Дринов, която се казва „Значението и задачата на нашата етнография“, каза Александрова.
Ученичката Микаела Иванова разказа как решението да осиновят книги дошло след посещение в библиотеката в началото на годината и видели, че книгите са в лошо състояние.„Направихме мартенички и цялото училище дадоха пари като се включиха в кампанията ни“, обясни деветокласничката.
По случай годишнината на Националната библиотека, Съюзът на народните читалища я удостои с почетен знак за културното средище. На тържествената церемония присъства и зам.-министърът на културата Амелия Гешева, която заяви, че днес не стигат думите да благодарим на всички съвременни будители, а именно това са всички онези, които работят в сферата на културата и образованието.
Председателят на съюз на народните читалища Николай Дойнов връчи статуетките на „Следовник на народните будители“ на тазгодишните лауреати Маргарита Попова, Недялко Йорданов, Камен Донев, Снежана Тодорова, Йордан Караджов, акад. Методи Григоров.
Тържествената церемония завърши с откриването на изложбата „Пространства за будители“, посветена на периодичния печат, издаван от читалищата за век и половина. Тя беше представена от доайена на българската журналистика Дамян Обрешков.