Българският външен министър Даниел Митов се надява тази година да е последният доклад от наблюдението над България, който отделно от Европейската комисия, прави и Съвета на Европа. Той заяви това след заседанието в Парламентарната асамблея, където България председателства за шест месеца Комитета на министрите на Съвета на Европа.
На брифинг след заседанието българският външен министър подчерта, че трябва да отпадне постмониторинговото наблюдение на България в областта на медиите, антикорупцията и върховенството на Закона от страна на Съвета на Европа, предаде БНР.
"Ние сме единствената държава, която е член на Европейския съюз и в която съществува все още такъв механизъм. Редно е, с оглед на реформите, които правим в момента, да започне ясно обсъждане за това България да излезе вече от фаза на постмониторингов диалог", каза външният ни министър.
За последния доклад, разпространен от Съвета на Европа и първозащитната организация Human Rights Watch ("Хюман райтс уоч“), за проектите по българската граница, които противоречат на принципите на човешките права, външният министър Даниел Митов уточни: '"Каквото има да се разследва, трябва да се разследва. "Хюман райтс уоч" са добре дошли, за да ни кажат какво има. Нашите гранични полицаи и хората, които работят по границите, винаги са добре инструктирани за това, какви са им задълженията и правомощията и докъде те могат да стиганат".
На въпрос на германски ляв парламентарист относно продажбата на българско оръжие в Сирия, министър Митов отговори: "Когато става въпрос за търговия с оръжие, българската държава прави всичко според конвенциите, към които ние сме се присъединили".
"Нашата първа и основна цел е да разширим конфликта в Сирия. Правителство, избрано от сирийските граждани на свободни, честни избори под егидата на ООН, е наша цел. Българският интерес не е втова да се подпомага някого с оръжие", каза Даниел Митов.
Очаква се Европейската комисия да посочи отново липса на убедителни и трайни резултати в борбата с корупцията на високо ниво и организираната престъпност в България. Докладът с оценките на институцията за реформите на правосъдието и вътрешните работи все още не е официално оповестен и ще бъде публикуван едва идната сряда. Двете стратегии за съдебна реформа и противодействие на корупцията, приети от българското правителство, все още предстоят да бъдат приложени на практика, пише в черновата на мониторинговия доклад за свършеното през миналата година по т.нар. Механизъм за сътрудничество и проверка.