Хамбарите са пълни, има два пъти повече пшеница и няма основание за покачване цената на хляба. Това каза министърът на земеделието и храните в оставка Мирослав Найденов пред журналисти в Пловдив.
„Оставяме сектора спокоен и се надявам, че този, който от вторник ще поеме министерството, ще продължи в този дух”, каза още Найденов. Министърът изрази надежда в сектор „Животновъдство" да се случат необходимите промени, за да има повече пари.
ЕК предлага 10 % от средствата да бъдат обвързани именно с този сектор. България и още 12 държави, поискаха с писмена декларация процентът да бъде 15. Найденов смята, че от наложените тавани ще бъдат ощетени най-вече крупните зърнопроизводители. По думите му, големи площи със зърнени култури могат да се обработват от един човек и машини, но в животновъдството се иска както работна ръка, така и повече технологии.
„Животновъдството е структуроопределящо, там има голяма заетост", каза още министърът в оставка. Смятам, че този, който заложи на животновъдството в следващия програмен период, ще спечели”, каза Найденов.
През март ще бъдат изплатени средствата на така наречените застъпени или оспорвани площи в размер на 83 милиона лева. До края на месеца ще бъде изплатени и 73 милиона лева държавна помощ на българските тютюнопроизводители. През месец април ще бъде даден и пакетът на производителите на плодове и зеленчуци.
„Средствата за тези плащания са заложени и няма да има проблем. Разбира се не са в такива размери, че да предизвикат това напрежение, което беше създадено преди няколко седмици с големия пакет от 840 милиона на единица площ”, каза още Найденов.
„Радвам се, че се случи това плащане, самите земеделски производители благодариха за това, че в рамките на дни успяхме да намерим средствата и да ги изплатим, защото за тях беше жизнено важно”, добави той.
Министърът в оставка не пожела да коментира къде ще бъде водач на листа за предстоящите избори. „Няма решение още, когато има ще го обявим”, каза той.