Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Метеоролозите спират протестите, но остават в стачна готовност

21 юни 2018, 21:15 часа • 883 прочитания

Министерството на образованието и науката (МОН) и Българската академия на науките (БАН) ще търсят варианти да покрият недостига в бюджета на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), метеоролозите ще спрат протестите, но остават в стачна готовност. Това стана ясно след среща между НИМХ, БАН и МОН, съобщи "Фокус". 

Образователният министър Красимир Вълчев заяви, че ще потърсят възможности с БАН да подпомогнем конкретни разходи на НИМХ за тази година. По думите му Институтът има специфично място в структурата на БАН и е едно от трите й звена или може би най-важното, което има постоянно възложени функции - за метеорологично обслужване на обществото и на редица сектори в него. По думите му методика на БАН е била съгласувана с МОН, но тя не отчита спецификата на НИМХ. „Готови сме да съгласуваме и променена методика, ако такава бъде предложена. По-скоро ще търсим други варианти, предвид, че средствата вече са разпределени. Имаме споразумение за догодина бюджетната субсидия за БАН да бъде утвърдена по дейности, като една от тях ще бъде хидрометеорологичното обслужване на държавата и обществото. Ще търсим възможности с БАН да подпомогнем конкретни разходи за тази година. Основният проблем е, че трябва дългосрочно да съхраним хората в НИМХ и да подобрим условията за работа. Много ми се иска и ОС на БАН да отчита по-голямата специфика на НИМХ“, обясни той и уточни, че е поел ангажимент да имат разговори с ОС на БАН.

Според него работата на НИМХ е най-видима и ежедневно сме зависими от нея. Вълчев подчерта, че от страна на МОН служителите на НИМХ имат тяхното разбиране. Той уточни, че е много радостен, че точно от страна на БАН в началото на годината е било предложено бюджетът да се разпределя по дейности. „Ние го приехме и заложихме в споразумението. Ключово е да проведем този разговор и с този за важността на НИМХ и с ОС на БАН. Днес тук можем само частично да гарантираме и обещаем нещо, необходима е и промяна в Закона за БАН, за да утвърждаваме тази субсидия и по дейности. Ще предложим заедно със Закона за държавния бюджет такава промяна в Закона за БАН. Надяваме се, че като имаме съгласие всички страни, ще бъде приета“, каза още Красимир Вълчев.

Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски обясни, че са обещали на първо време 160 000 лв. за НИМХ и вече са превели 43 000 лв. и ще търсят поетапно решения. По думтите му създалата се ситуация е заради дългогодишното недофинансиране. Ревалски посочи, че за да се реши проблемът, дейността на НИМХ трябва да се извади на отделен ред.

Директорът на НИМХ проф. Христомир Брънзов коментира, че се надява, че такива протести като този пред сградата на БАН, няма да има. Той подчерта, че първата им задача е да запазят хората, защото ако напуснат и си тръгнат, то тогава вече проблемът няма да може да се реши с никакви финанси. Той обясни, че прекратяването на дейностите на НИМХ на 9 юли е било, ако не получат никакви средства. „Сега министърът ще осигури поне за още един месец дейностите, акад. Ревалски каза, че вече са ни преведени 43 000 лв. и чакаме следващи етапи. Очевидно до края на годината ще получаваме месец за месец необходимите средства“, каза още директорът на НИМХ.

Орлин Георгиев – ръководител на отдел „Специализирани метеорологични измервания и хидрометеорологични методики“ към НИМХ допълни, че ангажиментите, които са поели БАН и МОН донякъде ги удовлетворяват. „Предвид ангажимента на министъра и на председателя на БАН, може би ще останем в някаква готовност, засега нямаме такива намерения“, коментира Георгиев. Той уточни, че остават в някакъв вид готовност, но ако не бъдат осигурени разходите, няма как да продължат работа, колкото и да искат.

Точно в 9.00 часа в четвъртък десетки служители на Института се събраха с настояване ръководните органи на БАН да предоставят на НИМХ недостигащите 1 145 000 лв. за осигуряване на дейността му като Национална хидрометеорологична служба. Служителите на НИМХ поискаха от Народното събрание спешни изменения в Закона на БАН, за да е невъзможно в бъдеще средствата от Държавния бюджет предназначени за НИМХ да се преразпределят от ръководни органи на БАН. От НИМХ предупредиха, че ако до 9 юли не бъдат изпълнени исканията им, Институтът ще преустанови изпълнението на националните си и международни задължения като Национална хидрометеорологична служба поради изчерпване на предоставените средства за тях.

Протестиращите издигнаха лозунгите „Решението на Общото събрание на БАН убива НИМХ”, „Спрете да ни използвате като рекетьори на държавата", „НИМХ е необходим за обществото”, „Държавата дава - БАН не дава”, „Искаме достойно заплащане”, „Тамън се научи да не яде и взе, че умря”, „Търсим отговорност за съсипването на българската хидрометеорологична служба”, „БАН - майка за едни, мащеха за други”, „Гордеят се с нас, вземат за тях”, „Време е да помислите за времето! Без нас... и потоп...”, „Публикации или прогнози”, „КИХ=манипулация” др. Те скандираха „Осъзнайте се!” и „Уволнение”.

Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес