20% ДДС срещу 19 стотинки максимум на килограм при унищожение на екарисаж – това е основната причина в България да не се дарява храна. Ситуацията е такава от 15 години насам, посочи омбудсманът Мая Манолова, която използва думата „престъпно”, защото всяко трето българче не се храни пълноценно, а 670 000 тона храна се унищожават всяка година.
По думите на Манолова това са 2,2 млрд. порции храна, а през Българска хранителна банка се даряват 250 тона годишно, т.е. под 0,5%.
Основната задача на бизнеса е да генерира печалби – затова предлагаме пренебрежимо малък процент, 1 на сто от годишния оборот, да се признава за дарение и да се освобождава от ДДС, за да няма измами, посочи председателят на хлебарите и сладкарите у нас Мариана Кукушева пред Нова телевизия. Според нея така ще се спре практиката за преетикиране на храни с изтичащ срок на годност.
Манолова заяви, че вчера (20 юни) е изпратила писмо, заедно с браншови организации, до финансовото министерство. Предложението е да бъде сменато какво ще е финансовото изражение върху националния бюджет при приемане на идеята за 1% от оборота на хранителните предприятия. Държавата и сега нищо не печели от унищожението на храни, казаха Манолова и Кукушева. 25 от страните-членки на ЕС имат минимален или дори никакъв праг върху дарените храни, подчерта омбудсманът.
Кукушева заяви, че най-често се унищожават храни от животински произход – колбаси, месо, кашкавал, млечни продукти. Не е нормално големите вериги да хвърлят годна храна на сметището и да идват да ги събират хората. В Италия и Франция вече по закон не може да се унищожават храни – магазините трябва да даряват задължително на хранителни банки, твърди Манолова. В много държави по света има специални магазини, в които най-бедните могат да получат най-необходимата храна за седмицата, добави тя. Трябва да има възпитание в дух на уважение към храната, допълни Кукушева.