В мотивите за налагане на вето върху актуализацията на бюджета на президента, няма икономическа логика и правни аргументи. Това заяви депутатът от "Коалиция за България" и зам.-председател на народното събрание Мая Манолова пред Нова телевизия. Според нея с действията си Росен Плевнелиев умишлено забавя подготовката на бюджета за следващата 2014-а година.
Още: Най-важните новини за деня: 19 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 20 февруари 2025 г. (четвъртък)
Манолова обяви, че президентът Росен Плевнелиев ще бъде официално поканен на парламентарното заседание в петък. Тогава депутатите ще обсъдят и гласуват отново върнатите от държавния глава текстове по актуализацията на държавния бюджет. Идеята на парламентарното ръководство е Плевнелиев още веднъж да защити аргументите си срещу емитирането на 1 милиард лева нов дълг.
Манолова бе категорична, че цялата парламентарна група на „Коалиция за България" ще бъде налице в пленарната зала и ветото най-вероятно ще бъде отхвърлено.
„Силата на това правителство е в това, че то стриктно изпълнява своята програма. Няма друг парламент, който плътно да се приближава към това,което е обещал и да работи в интерес на българските граждани. Големият страх е, че правителството ще свърши добра работа. И ветото, и радикализирането на протестите цели да пречи на правителството да работи за хората", заключи Манолова.
Още: Горещите теми в интернет на 19 февруари: Сняг затрупа Варна, a "Ергенът" роди нов лаф
Още: Йордан Божилов: Европа много бързо се нуждае от лидерство (ВИДЕО)
Нито парламентът, нито правителството, са институциите, които имат принос в, образно казано, прекъсването на „мостовете" между институциите и между парламентът и гражданите, заяви зам.-председателят на Народното събрание.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Футболните фенове ще могат да видят на живо купата на английската Висша лига в Сердика Център
Манолова обясни, че още много преди хората да излязат на улицата, кабинетът имал намерението да работи в диалог с гражданското общество и гражданските организации и сдружения.
„Тъй като бях свидетел как в предишния парламент имаше тотална липса на чуваемост, аз се бях зарекла, че ако имаме мнозинство в парламента, ще направя всичко възможно, за да поставим по друг начин нашите отношения с гражданските структури. Съжалявам, че сега всички разговори и обществени дебати, които прави правителството, изглежда се случват под натиск", обясни депутатът.
Организаторите на протестите желаят да няма диалог „чрез поставяне на ултиматуми, чрез пречене на разговорите на институциите с протестиращите", смята Манолова.
Още: Отвориха АМ “Тракия” край Бургас
Още: Работилничка за мартеници и училище за магьосници този уикенд в Централни хали
Според нея вече има хора и институции, които не искат да предпазят правителството от грешки и даде пример с президента Росен Плевнелиев, който „се старае да пречи на това изпълнителната власт да си свърши работата".
Манолова коментира и още една актуална тема - новия Изборен кодекс, като заяви, че в края на месеца най-вероятно ще има готов във всички възможни варианти Изборен кодекс.
Той ще послужи за конкретна база за дебат, за да се вземат решения по най-важните положения като какво да бъде гласуването и каква да бъде изборната администрация.