Спешни промени в Наказателния и Наказателно-процесуалния кодекс искат родителите и близки на блъснатото на пешеходна пътека седемгодишно момиче в пазарджишкото село Братаница.
„При такива остарели закони убийците на пътя се измъкват“, каза след срещата с главния прокурор Иван Гешев близък на семейството
Майката и бащата на момиченцето заявиха, че се надяват на ефективна присъда. „Искаме справедливост и ефективна система, която да работи, не искаме тези стари закони“, заяви Блага Калоферова. „Къде е тази държава, къде са тези закони? Трябва някой да я спре тази война на пътя“, категорична бе тя.
„Искаме съдът да си свърши работата“, коментира бащата Марин, пише БТА.
Главният прокурор Иван Гешев заяви, че трябва да се направи "възможното и невъзможното", за да има справедливост за българските граждани. И отново акцентира върху нуждата от диалог между институциите.
Обвинител №1 добави след срещата с почернените родители, че българската прокуратура и лично той ще направят „всичко възможно тези случаи да не продължават и да намалим тази престъпност, която залива българските граждани“.
Припомняме, че 7-годишната Моника беше блъсната на пешеходна пътека в пазарджишкото село Братаница. Подсъдим за случая е Владимир Панайотов, който е полицай. Първоинстанционният съд осъжда мъжа на четири години и осем месеца затвор, но Апелативният съд в Пловдив променя присъдата на три години условно с четиригодишен изпитателен срок. Във връзка със смъртта на детето близките организираха редица протести с искане за справедливост.
Панайотов със скорост от поне 73 км/ч, при разрешени 50 км/ч, и изпреварвайки, въпреки че в този участък е забранено, я блъска. В решението се посочва, че той е шофирал бързо заради възложена служебна задача. След като удря момиченцето Панайотов веднага му се е притекъл на помощ, държал е детето и се е опитвал да му прави изкуствено дишане. Макар че на всички инстанции се посочва, че и братчето на Моника е било застрашено т.е. утежняващо вината обстоятелство, то апелативният съд, за разлика от окръжния съд, казва, че няма как да е във вреда на подсъдимия това, че и преди инцидента, извън селото, е шофирал с превишена скорост. Полицаят е признал вината си и делото се е гледало по реда на съкратеното съдебно следствие. Втората инстанция зачита, че той осъзнава вината си и че е образцов служител на МВР.
Как присъдата стана условна - ВИЖТЕ СЪДЕБНОТО РЕШЕНИЕ В ЦЯЛОСТ!
ОЩЕ: Протест заради условна присъда на полицай, прегазил дете не пешеходна пътека