Драмите на хората и несправедливостите, натоварването им със суми, които не дължат, не са партиен проблем и затова решението му няма как да бъде партийно-политическо. Законодателните предложения срещу произвола на частните съдебни изпълнители, банките и монополите нямат политически цвят и всяка една парламентарна група може да ги подкрепи.
Това заяви в предаването „Това е България“ по Радио „Фокус“ омбудсманът на Република България Мая Манолова, която днес внесе в парламента предложенията.
„Предлагаме да се затворят вратичките срещу това гражданите изобщо да не разберат, че по отношение на тях се води съдебно дело. Сега с призоваването чрез залепване на съобщение на вратата или на друго публично място, много често длъжникът не разбира, че срещу него е заведено дело, че е осъден. Тоест предлагаме промени в призоваването. Освен това предлагаме да има възможност длъжникът да реши дали иска съдебен процес с една банка, която иска да обяви кредита му за изискуем и да го събира по съдебен ред, или по бързата процедура да бъде издаден изпълнителен лист.
Като тук трябва да е ясно, че разноските по един съдебен процес се водят за сметка на длъжника, ако той загуби делото. Също така предлагаме да има случаи, в които гражданинът да може да си спести и таксите, и униженията да бъде длъжник в съдебно изпълнение при частен съдебен изпълнител, като кредиторът да е длъжен, завеждайки дело, да посочи банкова сметка, по която длъжникът може доброволно да плати“, обясни Мая Манолова.
Тя каза още, че със сигурност очаква да има отпор от страна на частните съдебни изпълнители и монополните дружества, дори в парламента. Според нея те ще се опитат да дискредитират усилията ѝ, които като омбудсман полага в интерес на гражданите в изпълнителното производство. Манолова допълни, че това няма да са първите такива опити.