Комисията за защита на конкуренцията обвини "Лукойл България" в господстващо положение и прилагане на "ценова преса" по отношение на търговията на едро на гориво. Провеката е направена по искане на двама участници на пазара на търговия на едро на горива - "ОМВ България" ЕООД и "Инса Ойл" ЕООД.
Решението става факт близо месец след като президентът Румен Радев проведе среща с шефа на "Лукойл България Вадим Воробьов. На нея бяха набелязани мерки за осигуряване на пазара на горива у нас след влизането от 5 декември на забраната от ЕК за вноса на руски петрол от държавите членки.
"КЗК идентифицира конкурентни проблеми, свързани с прилаганата от страна на дружеството ценовата политика при търговията на едро с моторни горива на територията на страната", съобщиха от регулатора.
Според КЗК "дружеството е прилагало ценова преса спрямо конкурентите си чрез постепенно изменение на ценовите условия при продажбата на едро и премахване отстъпките за закупено количество". Оттам уточняват, че тази ценова политика може да предотврати, ограничи или наруши конкуренцията на пазарите на горива и да засегне интересите на потребителите.
От комисията уточняват, че ценова преса е налице, когато разликата между цените на долния пазар на предприятие с господстващо положение и цените на горния пазар, които то фактурира на конкурентите си, е отрицателна, или недостатъчна, за да се покрият специфичните разходи за продажба на продукта на пазара надолу по веригата. Това означава, че цената, по която "Лукойл" продава на конкурентите си горива на едро се доближава до цените, на които бензиностанциите на "Лукойл" продават, след като компанията е отменила например отстъпките за купени значителни количества.
Според комисията това поведение на "Лукойл България" ЕООД представлява обща стратегия за ограничаване на търговията на едро на горива в страната с цел засилване на господстващото му положение.
Поведението представлява злоупотреба с господство, както по националното право, така и съгласно правото на Европейския съюз, тъй като може значително да повлияе върху модела на търговия между държавите членки.
От КЗК припомнят, че “Лукойл-България” ЕООД е част от вертикално интегрираната група Лукойл, която оперира по цялата верига от производството на горива до крайната им реализация и притежава силно развита складова и транспортна инфраструктура, което представлява конкурентно предимство пред останалите дружества развиващи дейност на пазарите на горива в страната. Дружеството също така притежава висок пазарен дял и е пазарен лидер на пазар на търговия на едро с моторни горива в страната.
“Лукойл България” и подателите на сигнала имат 60 дни, в които могат да приложат писменни възражения или становища по установеното от комисията.