Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лошите пътища затрудняват работата на спешните екипи в област Видин

25 май 2013, 16:38 часа • 8922 прочитания

Лошата пътната инфраструктура се отразява негативно върху състоянието на автопарка на Центъра за спешна медицинска помощ във Видин. Това каза директорът на центъра д-р Станислав Поломски, съобщи агенция Фокус.

Заради пътищата много често се налагат ремонти работи на линейките, което коства на центъра не малко средства. През последните 4-5 години нови линейки не са получавани. Обикновено един автомобил на тази възраст се смята за нов, но когато се кара денонощно, той вече е на преклонна възраст, коментира д-р Поломски.

Според него в момента не може да кажа, че автопаркът е зле, но ако в близките 1-2 години не се предвидят нови линейки, центърът ще има още по-големи проблеми. Най-трудно пристигат линейките в община Бойница - селата Шишенци, Периловец и Борилове. Заради лоши пътища антирекордът на центъра е пристигане за 40 минути на разстояние от 10-15 км. В другите общини пътищата са в малко по-добро състояние и там няма проблеми с пристигането на екипите.

По повод промяната, с която сигналите за медицински случаи, подадени на тел. 112, вече се приемат едновременно и в съответния областен център за спешна медицинска помощ, д-р Поломски заяви, че може да се очаква работата на центъровете да се подобри. Новото е, че за всички медицински повиквания се осъществява конферентна връзка с лекар от Районната координационна централа. Той разпитва пациента и преценява спешността. Всички спешни състояния – катастрофи, хора в безсъзнание на улицата и др., директно се предават на центъра и екипът тръгват веднага.

Според наредбите времето за пристигане на линейка при отдалеченост до 30 км е до 20 минути. За Видин, няма проблем, тъй като градът не е голям. Ифраструктурата и пътищата не са на добро ниво, но обикновено в рамките на града линейката пристига за броени минути, не сме имали досега нито едно забавяне от тръгването до пристигането на екипа, увери д-р Поломски. Според него забавяне може да има, докато се обработи съответната информация.

След позвъняване на тел. 112 има нормативно време за обработване на повикването, което се подава на РКЦ-Видин. Той също има 1 минута да предаде повикването, 1 минута има и за тръгване на линейката. Така че по средностатистически данни за страната от подаване на сигнала на тел. 112 до тръгване на екипа от Спешния център минават около 7-8 минути, обясни д-р Станислав Поломски.

Снимка: архив, БГНЕС

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес