Американският индустриален гигант Lockheed Martin потвърждава ангажимента си във връзката със закупване на 8 изтребителя F-16 от българските ВВС за програма, която ще донесе икономически и индустриални ползи за България. Това е акцентът на специално прессъобщение от американската компания.
"Офертата ни за "F-16 блок 70" за България включва пълен пакет с обучение за пилоти и наземни екипи, логистика, помощно оборудване и оръжия за всички оперативни нужди, което означава, че няма абсолютно никакви скрити разходи. На България няма да ѝ се налага да придобива каквито и да било допълнителни оръжия чрез отделни договори с трети страни или лицензи от правителства за интегрирането и използването им, които водят до допълнителни разходи и несигурност при другите оферти", казва Джeймс Робинсън, директор "Международно бизнес развитие на F-16" в Lockheed Martin.
Интересен акцент в цялата информация що се отнася за разходите е, че от американската компания добавят и следното изречение: "Компанията ще работи с правителствата на САЩ и България за идентифициране на възможности за намаляване на разходите за "F-16 блок 70", докато трае процесът по придобиване на изтребителите".
Цена
Официално не ясно какви точно са параметрите на Lockheed Martin и SAAB за F-16 и "Грипен", като от шведската компания предложиха доставка на 10 самолета, а не на 8. Отделените от българската държава пари са 1,8 млрд. лева за първия етап от модернизирането на ВВС - със закупването на 8 изтребителя.
В съобщението на Lockheed Martin изрично се посочва, че самолетите, които ще бъдат продадени на България, ще бъдат направени в новия завод на компанията в Грийнвил, Южна Каролина. Там ще бъдат правени "F-16 блок 70" за Бахрейн и Словакия.
Всъщност именно сделката с Бахрейн даде възможност на Lockheed Martin да стартира новия си завод, който всъщност преди това се намираше във Форт Уърт, Тексас. Сега в Тексас остана само инженерната дейност, модернизирането и дизайна. А параметрите на сделката с Бахрейн са доста интересни - 1,1 млрд. долара за 16 изтребителя "F-16 Viper"! Те ще бъдат готови чак през есента на 2023 година, ако всичко върви по план.
Способности
Според официалната информация от Lockheed Martin, "F-16 блок 70" разполага с многоцелеви радар (AESA), базиран на технология, използвана във F-22 и F-35. Радарът може да проследява 20 отделни цели едновременно и има обхват от над 160 морски мили срещу наземни цели, значително повече от другите изтребители от четвърто поколение".